Patëllxhan me domate dhe mocarela

Patëllxhan me domate dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Patëllxhani me domate dhe mocarela do të përmirësojë çdo shuplakë feste. Në këtë recetë, fetat e patëllxhanit piqen në furrë. Më pas shërbehet me domate dhe mocarela dhe e rafinuar me uthull balsamike. Patëllxhanët e pjekur me domate dhe mocarela janë një meze super e shijshme për t’u pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhan me domate dhe mocarela
Patëllxhan me domate dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Patëllxhani me domate dhe mocarela do të përmirësojë çdo shuplakë feste. Në këtë recetë, fetat e patëllxhanit piqen në furrë. Më pas shërbehet me domate dhe mocarela dhe e rafinuar me uthull balsamike. Patëllxhanët e pjekur me domate dhe mocarela janë një meze super e shijshme për t’u pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze, Receta me video, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 patëllxhan
 • 2 domate
 • 1 top mocarela
 • hudhër, për shije
 • vaj, për shije
 • borzilok, për shije
 • krem uthull balsamike, për shije

Udhëzime

 1. Pëtojeni patëllxhën në feta dhe rregulloni me kripë.
 2. I spërkatni fetat me vaj.
 3. Vendosni në një tepsi të veshur me pergamenë dhe piqeni në furrë për rreth 15 minuta.
 4. Prejini domatet dhe mocarelën gjithashtu në feta.
 5. Vendosni fetat e patëllxhanit të pjekur në një pjatë.
 6. Servozoni me hudhra të shtypura.
 7. Sipër patëllxhanëve vendosni fetat e domateve të grira dhe më pas fetat e mocarelës.
 8. Patëllxhanët i zbukuroni me gjethe borziloku dhe krem me uthull balsamike dhe shërbej.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letër pergamene
 • pjatë
 • shtypja e hudhrës