Patëllxhanë aromatike të pjekura në furrë me hudhër

6 persona | 40 minuta

Një shumë e thjeshtë dhe e shijshme. Patëllxhanët e pjekur me hudhër janë aromatikë dhe shoqërues të shkëlqyeshëm për mishin ose peshkun.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Patëllxhanë aromatike të pjekura në furrë me hudhër
Patëllxhanë aromatike të pjekura në furrë me hudhër

6 persona | 40 minuta

Një shumë e thjeshtë dhe e shijshme. Patëllxhanët e pjekur me hudhër janë aromatikë dhe shoqërues të shkëlqyeshëm për mishin ose peshkun.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 patëllxhanë
 • 8 thelpinj hudhër
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 3-4 lugë vaj ulliri

Udhëzime

 1. Patëllxhanët i presim në feta.
 2. Bëjmë prerje të vogla në sipërfaqen e secilës.
 3. Kërceni hudhrën me një shtypje dhe fërkojeni mbi patëllxhanë.
 4. Patëllxhanët vendosini në një enë pjekjeje.
 5. Rriposini me kripë dhe piper dhe i lyejmë me vaj.
 6. Patëllxhanët i pjekim në 180°C për rreth 20 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • furçë kuzhine
 • enë për pjekje