Patëllxhanë të mbushur me domate dhe feta në furrë

Patëllxhanë të mbushur me domate dhe feta në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Patëllxhanët e pjekur janë një pjatë e mrekullueshme me perime nga furra. Patëllxhanët e mbushur me domate dhe feta janë të përshtatshme si pjatë anësore ose si fillim. E lehtë dhe e shijshme për t’u përgatitur dhe plot shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të mbushur me domate dhe feta në furrë
Patëllxhanë të mbushur me domate dhe feta në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Patëllxhanët e pjekur janë një pjatë e mrekullueshme me perime nga furra. Patëllxhanët e mbushur me domate dhe feta janë të përshtatshme si pjatë anësore ose si fillim. E lehtë dhe e shijshme për t’u përgatitur dhe plot shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 patëllxhanë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 80 g djathë feta
 • 1-2 domate
 • presh, sipas shijes
 • 4 lugë salcë domate
 • 2-4 degë qiqra, për zbukurim

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 °C.
 2. Patëllxhanët i vendosni përgjysmë për së gjati dhe i prisni lehtë nga brenda në formë grilë.
 3. Lyejmë me vaj ulliri dhe i pjekim në furrë për 30 minuta në 180 °C.
 4. Prisni preshin.
 5. Domatet Prisni përgjysmë dhe pritini sa të doni.
 6. Përhapeni salcën e domates në gjysmat e patëllxhanit.
 7. Mbushni patëllxhanët me presh dhe domate.
 8. Tërrmoni fetën sipër.
 9. Pjekim patëllxhanët për 15 minuta të tjera në furrë në 180 °C.
 10. Patëllxhanat e mbushura zbukurojeni me qiqra të grira hollë dhe shijojeni të ngrohtë.

Vegla

 • thikë
 • pjata e furrës
 • dërrasë prerëse
 • lugë