Patëllxhanë të mbushur me domate dhe mocarela në furrë

Patëllxhanë të mbushur me domate dhe mocarela në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

me domate dhe mocarela në furrë është një pjatë e bukur dhe tepër e shijshme nga kuzhina mesdhetare, e cila përgatitet në furrë. Patëllxhanët priten si ventilator dhe mbushen me domate dhe mocarela. Në furrë gratinohet me mocarela të shkrirë në gojë për të bërë një pjatë të mrekullueshme anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të mbushur me domate dhe mocarela në furrë
Patëllxhanë të mbushur me domate dhe mocarela në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

me domate dhe mocarela në furrë është një pjatë e bukur dhe tepër e shijshme nga kuzhina mesdhetare, e cila përgatitet në furrë. Patëllxhanët priten si ventilator dhe mbushen me domate dhe mocarela. Në furrë gratinohet me mocarela të shkrirë në gojë për të bërë një pjatë të mrekullueshme anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: Meze, Pjata me perime | Kuzhina: Receta mesdhetare

Përbërës

 • 2 patëllxhanë
 • Kripë për shije
 • 3-4 domate
 • 150 g mocarela
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Prini patëllxhanët për së gjati si ventilator.
 2. I spërkasim me kripë dhe i shpëlajmë pas 30 minutash.
 3. I thajmë me peshqir letre.
 4. Prejmë domatet dhe mocarelën në feta të holla. ndermjet tyre Shtroni fetat e patellxhanit.
 5. I rregullojme domatet dhe patellxhanet lehtesisht me kripe.
 6. Patellxhanet i vendosim ne nje tave te lyer me yndyre.
 7. Patellxhanet e mbushura i vendosim ne furre me 180 °C per 30-35 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës
 • furçë kuzhine