Patëllxhanë të mbushur me mish stil turk

8 persona | 85 minuta

Patëllxhanët e stilit turk mbushen me mish me lëng, domate, qepë, speca dhe hudhër dhe më pas piqen në furrë. E shijshme, mbushëse, aromatike dhe shumë e shijshme, kjo pjatë është vërtet e pazakontë dhe padyshim që ia vlen ta provoni.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Patëllxhanë të mbushur me mish stil turk
Patëllxhanë të mbushur me mish stil turk

8 persona | 85 minuta

Patëllxhanët e stilit turk mbushen me mish me lëng, domate, qepë, speca dhe hudhër dhe më pas piqen në furrë. E shijshme, mbushëse, aromatike dhe shumë e shijshme, kjo pjatë është vërtet e pazakontë dhe padyshim që ia vlen ta provoni.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 6 patëllxhanë
 • 90 ml vaj vegjetal
 • 2 qepë
 • 5 thelpinj hudhër
 • 250 g mish të grirë
 • 1 domate
 • 1 paprika
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 5 lugë gjelle paste domate
 • 250 ml ujë

Udhëzime

 1. Qërojini patëllxhanët për së gjati në shirita të gjerë në mënyrë që pjesët e lehta dhe të errëta të alternohen.
 2. Patëllxhanët vendosini në një enë me ujë të kripur dhe lërini të qëndrojnë për 30 minuta.
 3. Shpëlajini më pas, thajini me peshqir letre.
 4. Nxehni 60 ml vaj në një tigan.
 5. Skuqini perimet nga të gjitha anët në zjarr mesatar.
 6. I hiqni dhe i lini të ftohen.
 7. Qëroni qepët dhe hudhrat.
 8. Prisni imët qepët dhe grini hudhrat.
 9. Vaji i mbetur Nxehni një tigan tjetër.
 10. Skuqni qepën për rreth 5 minuta.
 11. Më pas shtoni hudhrën.
 12. Rreth 1 minutë më vonë shtoni mishin e grirë.
 13. E gatuani edhe për 5-7 minuta duke e përzier vazhdimisht.
 14. Domatet dhe specat i presim jo shume te trashe, i shtojme mishit te grire ne tigan.
 15. I trazojme mire, i leme te ziejne edhe per 3 deri ne 5 minuta.
 16. Mbushjes i hedhim kripe,piper dhe 1 luge paste domate.
 17. Bëni një prerje për së gjati në çdo patëllxhan.
 18. Paqe me kujdes me duart tuaja ose një lö Shtrydhni lugën së bashku.
 19. Mbushni perimet me masën e përgatitur.
 20. Vendosni në një tavë, hidhni mbi të një përzierje me ujë të zier dhe paste domate.
 21. Futni në furrë dhe piqeni për rreth 30 minuta në 180 °C.
 22. Patëllxhanët e mbushur i hiqni nga furra, i shërbeni menjëherë.

Një përzierje e mishit të grirë me mish viçi dhe qengji shijon më së miri me këtë pjatë. Përndryshe, mund të përdoret edhe mishi i grirë i viçit ose qengji i grirë.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • peshqir letre