Patëllxhanë të mbushur me mish të grirë dhe domate nga furra

8 persona | 80 minuta

Patëllxhanët me mish të grirë dhe mbushje domate kanë shije të shijshme. Korja e shijshme e djathit e bën patëllxhanin e pjekur një kënaqësi.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Patëllxhanë të mbushur me mish të grirë dhe domate nga furra
Patëllxhanë të mbushur me mish të grirë dhe domate nga furra

8 persona | 80 minuta

Patëllxhanët me mish të grirë dhe mbushje domate kanë shije të shijshme. Korja e shijshme e djathit e bën patëllxhanin e pjekur një kënaqësi.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4-6 patëllxhanë
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 lugë vaj
 • 1 qepë
 • 250 g grirë
 • piper, sipas shijes
 • 2 domate
 • 150 g djathë, i grirë

Udhëzime

 1. Kini patëllxhanët në gjysmë për së gjati.
 2. I ziejini në ujë të vluar me kripë për 5 minuta.
 3. I kulloni në një kullesë dhe lëreni të ftohet. vaj në një tigan.
 4. Skuqni qepën e grirë për 5 minuta.
 5. Shtoni mishin e grirë dhe gatuajeni edhe për 7-10 minuta.
 6. Redoseni me kripë dhe piper.
 7. I fusni domatet në ujë të vluar për 15 sekonda. më pas qëroni butësisht lëkurën.
 8. The Prisni mishin në copa që nuk janë shumë të mëdha.
 9. Mbushim patëllxhanët me mish të grirë dhe copa domate.
 10. Lyejmë një tepsi me vaj dhe vendosim patëllxhanët në të.
 11. Patëllxhanët e mbushura i pjekim në 180°C për rreth 30 minuta.
 12. Pjekim paraprakisht 10 minuta Në fund të procesit të gatimit, spërkasim patëllxhanët me djathin e grirë dhe i pjekim deri në fund.

Vegla

 • tenxhere
 • takëm
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • skimer
 • tavë
 • enë për pjekje