Patëllxhanë të pjekur me domate, hudhër dhe borzilok

Patëllxhanë të pjekur me domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Përzierja aromatike e vajit, borzilokut, hudhrës dhe lëngut të limonit e bën perimet tepër të shijshme. Kanë shije të shijshme, të mbushura me djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të pjekur me domate
Patëllxhanë të pjekur me domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Përzierja aromatike e vajit, borzilokut, hudhrës dhe lëngut të limonit e bën perimet tepër të shijshme. Kanë shije të shijshme, të mbushura me djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata me perime, Snacks, Vegjetariane | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 1-2 patëllxhanë
 • Kripë, për shije
 • ¹⁄2 tufë borziloku
 • 2 thelpinj hudhra
 • ½ limon
 • piper, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 3 domate
 • 50-100 g djathë

Udhëzime

 1. Prini patëllxhanët në feta rreth 5 mm të trasha.
 2. Fërkojini me kripë dhe lërini të qëndrojnë për 30 minuta.
 3. Gethet e borzilokut Prisni në copa të vogla.
 4. Prisni hudhrën në copa të vogla dhe përzieni me lëngun e limonit , kripe, piper dhe 1 luge vaj .
 5. Preto domatet.
 6. Patellxhanet i skuqim ne skare ose ne tigan me vajin e mbetur per 2-3 minuta nga secila ane.
 7. Perimet i vendosim ne pete ne nje enë me tavë.
 8. Spërkateni me masën e borzilokut dhe spërkatni me djathë.
 9. Feta mund të përdoret edhe në vend të djathit të fortë normal.
 10. Patëllxhanët i pjekim për 15 minuta në 200°C.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë