Patëllxhanë të pjekur me qepë, salcë kosi dhe djathë

Patëllxhanë të pjekur me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ata janë pjekur në një salcë kosi dhe qepë të skuqura nën një kore të shijshme djathi. Pjata shërbehet direkt në enën e furrës, e cila jo vetëm që duket mirë, por edhe qëndron e ngrohtë për një kohë të gjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të pjekur me qepë
Patëllxhanë të pjekur me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ata janë pjekur në një salcë kosi dhe qepë të skuqura nën një kore të shijshme djathi. Pjata shërbehet direkt në enën e furrës, e cila jo vetëm që duket mirë, por edhe qëndron e ngrohtë për një kohë të gjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Gatimet kryesore, Gatimet me perime, Tava | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 500-550 g patëllxhanë
 • Kripë, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 150-180 ml salcë kosi
 • 100 g djathë

Udhëzime

 1. Patëllxhanët i qërojmë dhe i presim në copa të vogla.
 2. I vendosim në një enë, i hedhim kripë, i trazojmë dhe i lëmë të qëndrojnë për 20 minuta.
 3. Më pas shpëlajmë nën ujë të rrjedhshëm dhe shtrydhim butësisht.
 4. Qojmë qepën dhe e presim imët.
 5. Vaj Nxehni në një tigan në zjarr mesatar.
 6. Skuqni qepën për 4-5 minuta.
 7. Shtoni patëllxhanët dhe ziejini për 4-5 minuta të tjera.
 8. Kripo dhe piper perimet dhe përziejini me salcë kosi.
 9. Mbulojeni në zjarr mesatar Ziejini për 15-20 minuta.
 10. Hiqni tiganin nga zjarri dhe ndani perimet në ramekine të vogla.
 11. Sipër hidhni djathë të grirë.
 12. Pjekim në furrë të parangrohur në 180° C për 10-12 minuta.
 13. Vendosim patëllxhanët direkt në Servirim në ramekins.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë
 • rende
 • pjata të vogla për furrë