Patëllxhanë të pjekur me ton, salcë domate dhe djathë

Patëllxhanë të pjekur me ton

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Mbushja e thjeshtë e tonit plotëson . Me një salcë domate dhe djathin tuaj të preferuar, perimet e gratinuara janë të përzemërta dhe shumë të shijshme në të njëjtën kohë. Të gjithë duhet ta përgatisin këtë pjatë të ngrohtë nga furra të paktën një herë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të pjekur me ton
Patëllxhanë të pjekur me ton

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Mbushja e thjeshtë e tonit plotëson . Me një salcë domate dhe djathin tuaj të preferuar, perimet e gratinuara janë të përzemërta dhe shumë të shijshme në të njëjtën kohë. Të gjithë duhet ta përgatisin këtë pjatë të ngrohtë nga furra të paktën një herë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut, gatitë me perime | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 2 patëllxhanë
 • Kripë, për shije
 • 1 qepë
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 450g ton i konservuar
 • piper i zi, sipas shijes
 • 150g djathë i fortë
 • 2 lugë gjalpë
 • 3-4 lugë salcë domatesh , per shije Shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Patëllxhanët i vendosni përgjysmë për së gjati.
 3. Bëjini patëllxhanët vrima të thella të prera tërthore.
 4. Spërkatni perimet me kripë.
 5. Lërini të qëndrojnë për 10-15 minuta.
 6. Hiqni mishin e patëllxhanëve me një lugë. Duhet të mbetet një mur patëllxhani rreth 4-5 mm i trashë.
 7. Patëllxhanët e përgatitur i vendosim në enën e furrës dhe i pjekim në furrë për 10 – 15 minuta.
 8. Ndërkohë mishin e patëllxhanëve e presim në kubikë të vegjël.
 9. Qepën e prerë në kubikë të imët.
 10. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 11. Skuqni qepën për rreth 2-3 minuta derisa të jetë transparente.
 12. Më pas shtoni mishin e patëllxhanit. tiganisni mirë dhe lëreni të piqet edhe për 5 minuta të tjera në zjarr të ulët.
 13. Ndërkohë kullojeni lëngun e tonit.
 14. Pritni mirë peshkun me një pirun dhe shtoni në tigan.
 15. Rafinoni mbushjen me salcën e domates , nese deshironi.
 16. Haqeni tiganin nga zjarri.
 17. Servozoni me kripe dhe piper E rregulloni sipas shijes.
 18. E grini djathin mesatarisht te trashe.
 19. Mbushni copat e pergatitura te patellxhanit me mbushjen.
 20. Sperkatni djathë sipër.
 21. Vendosni një copë të vogël gjalpë në secilën copë.
 22. Vendosni patëllxhanët në të ngrohur më parë Piqeni në furrë për 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • Pjata e furrës katrore
 • thikë
 • lugë
 • pirun
 • rende
 • tavë