Patëllxhanë të pjekur të mbushur me mish të grirë, speca dhe domate

Patëllxhanë të pjekur të mbushur me mish të grirë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

janë vizualisht tërheqëse dhe shumë tërheqëse. Por kjo pjatë i bind të gjithë edhe për sa i përket shijes, sepse ky kombinim është thjesht perfekt: perime të freskëta, me lëng, mish i grirë i përzemërt, i shijshëm dhe djathë i shkrirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të pjekur të mbushur me mish të grirë
Patëllxhanë të pjekur të mbushur me mish të grirë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

janë vizualisht tërheqëse dhe shumë tërheqëse. Por kjo pjatë i bind të gjithë edhe për sa i përket shijes, sepse ky kombinim është thjesht perfekt: perime të freskëta, me lëng, mish i grirë i përzemërt, i shijshëm dhe djathë i shkrirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem, Skuqem | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 patëllxhanë
 • Kripë, sipas shijes
 • 1-2 speca
 • 1 qepë
 • 2 domate
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 300-350 g mish derri të grirë
 • 2 thelpinj hudhër
 • piper i zi, sipas shijes
 • 100 g djathë
 • 1-2 degë barishte, për shije

Udhëzime

 1. Lani patëllxhanët dhe thajini.
 2. Prisni për së gjati rreth 1 cm larg njëri-tjetrit.
 3. Megjithatë, mos i prisni deri në fund në mënyrë që patëllxhani të mbahet ende së bashku në anën e kërcellit.
 4. Më pas spërkatni pak kripë midis fetat individuale .
 5. Lërini perimet të pushojnë ndërsa përgatitni mbushjen.
 6. Lëjini, pastroni dhe prisni në kubikë specat.
 7. Qëroni qepën dhe priteni në copa të vogla.
 8. Lajini domatet dhe pritini gjithashtu në kubikë të vegjël.
 9. Skuqni vajin vegjetal në një tigan në temperaturë mesatare Ngroheni nxehtësinë.
 10. Shtoni qepët dhe kaurdisni për rreth 3-5 minuta.
 11. Më pas shtoni specat dhe skuqini edhe për 3 minuta të tjera.
 12. Më pas shtoni domatet dhe kaverdisini edhe për 5 minuta të tjera duke i trazuar, më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.
 13. Mishin e grirë e vendosni në një enë dhe shtoni perimet e skuqura.
 14. Pritni hudhrën dhe i përzieni.
 15. E lyejmë me kripë dhe piper.
 16. Nxehim furrën në 180°C.
 17. Tapsi gatimi me letër furre Sipër vendosim patëllxhanët.
 18. Patëllxhanët e kripura i shpëlajmë shkurtimisht dhe i thajmë.
 19. Mbijen e përgatitur e vendosim ndërmjet çdo fete të veçantë.
 20. Më pas vendosim patëllxhanët në tepsi.
 21. Pjekim në furrë të parangrohur në 180°C per afersisht 30 minuta
 22. E grini djathin ne rende dhe e sperkatni mbi patellxhane kur te kaloje koha.
 23. Pjekim edhe per 10-15 minuta.
 24. Para servirjes rregullojme patellxhanet e grira me barishte te grira.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • rende