Patëllxhanë të skuqur me domate dhe mocarela

Patëllxhanë të skuqur me domate dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Patëllxhanët e skuqur me domate janë një klasik në një shuplakë. Në këtë recetë, fetat e patëllxhanit rafinohen me mocarela. Patëllxhanët e skuqur me domate dhe mocarela janë një meze ose pjatë anësore super e shijshme për një Barbecue.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patëllxhanë të skuqur me domate dhe mocarela
Patëllxhanë të skuqur me domate dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Patëllxhanët e skuqur me domate janë një klasik në një shuplakë. Në këtë recetë, fetat e patëllxhanit rafinohen me mocarela. Patëllxhanët e skuqur me domate dhe mocarela janë një meze ose pjatë anësore super e shijshme për një Barbecue.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Pjata anësore, Receta me video | Kuzhina: Receta mesdhetare

Përbërës

 • 1 patëllxhan, i madh
 • 2 domate, të mesme
 • 1 thelpi hudhër
 • salcë tartar, për shije
 • 2 topa mocarela
 • kopër, për shije
 • presh, për shije
 • 2-3 lugë miell
 • vaj, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Lani dhe prisni patëllxhanët.
 2. I rregulloni fetat e patëllxhanit me kripë dhe i rrotulloni në miell.
 3. Skuqini në një tigan të nxehtë me vaj derisa të marrin ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët.
 4. Pretoni domatet dhe mocarelën.
 5. Kopër dhe Prisni preshin në copa të vogla.
 6. Rrendisim patëllxhanët në një pjatë.
 7. Servozojmë me hudhra të shtypura.
 8. Spërkasim me kopër dhe presh.
 9. Vendosim fetat e domateve sipër fetave të patëllxhanit.
 10. Sipërojmë secilin me një feta mocarela dhe sipër vendosim fetën e dytë të patëllxhanit.
 11. Patëllxhanët e skuqur i spërkasim me barishte të grira hollë. Përfundoi!

Vegla

 • thikë
 • pjatë
 • pan
 • pirun
 • shtypja e hudhrës