Pelmeni me perime dhe djathë në tenxhere nga furra

4 persona | 60 minuta

Këto peta kanë një shije të pazakontë dhe më intensive dhe korja e djathit shkon në mënyrë perfekte me pjatën. Pelmeni mund të përgatitet me perime të freskëta dhe të ngrira.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Pelmeni me perime dhe djathë në tenxhere nga furra
Pelmeni me perime dhe djathë në tenxhere nga furra

4 persona | 60 minuta

Këto peta kanë një shije të pazakontë dhe më intensive dhe korja e djathit shkon në mënyrë perfekte me pjatën. Pelmeni mund të përgatitet me perime të freskëta dhe të ngrira.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 qepë
 • 1 karotë
 • 2 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes
 • 1 kg pelmeni, të ngrira
 • 100-200 g perime, të ngrira
 • hudhër, për shije
 • 150-200 ml ujë
 • 100 g djathë

Udhëzime

 1. Prisni qepët në gjysmë rrathë, karotat grijini në rende të trashë.
 2. Lyjmë tenxhere me vaj dhe lyejmë qepët në fund, kriposim lehtë.
 3. Mbush pelmenin përgjysmë në secilën tenxhere.
 4. Përhapja perimet e ngrira direkt mbi pete.
 5. Spërkatini me karota, hudhra të grira dhe erëza.
 6. Sipër vendosni një shtresë tjetër pelmeni.
 7. Hidhni ujin në tenxhere.
 8. Mbuloni tenxheret me kapak.
 9. Për 40 – Futeni ne furren e ngrohur me pare ne 180°C per 45 minuta.
 10. 5-10 minuta para perfundimit te zierjes, sperkasim pelmenet me djathe te grire ashper dhe perfundojme pjekjen pa mbuluar.

Nëse përdoren pelmeni të sapobërë, ato mund të qëndrojnë në furrë për 20 deri në 25 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tenxhere balte për furrë