Pemë e pjekur në një parmixhan të pjekur nga furra

Pemë e pjekur në një parmixhan të pjekur nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një shtresë e shijshme e parmixhanit dhe grimcave të bukës i japin llapës një shije të mrekullueshme. E pjekur në furrë, është gati për vetëm 20 minuta dhe është e shijshme dhe e lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pemë e pjekur në një parmixhan të pjekur nga furra
Pemë e pjekur në një parmixhan të pjekur nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një shtresë e shijshme e parmixhanit dhe grimcave të bukës i japin llapës një shije të mrekullueshme. E pjekur në furrë, është gati për vetëm 20 minuta dhe është e shijshme dhe e lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 fileto me peleqe
 • Kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 1 limon
 • 40-50g thërrime buke
 • 50-60g djathë parmixhano
 • barishte italiane, për shije
 • 4 thelpinj hudhër
 • 4 luge vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Shpëlani filetot dhe thajini me peshqir letre.
 2. Kripë dhe piper peshkun.
 3. Rrini imët lëkuren e limonit.
 4. Kujdes mos prekni lëkurën e bardhë.
 5. Shtypni hudhrën përmes hudhrës shtyp.
 6. Hidhni thërrimet e bukës në një enë me parmixhanin e grirë imët.
 7. Shtoni lëkurën e limonit, kripën, piperin, barishtet italiane dhe hudhrën dhe përziejini mirë.
 8. Rrokullisni peshkun në bukë. një enë pjekjeje të lyer me 2 lugë vaj .
 9. Spërkateni me lëng limoni dhe vajin e mbetur.
 10. Fillojini filetot në furrë në temperaturën 220°C për rreth 20 minuta.
 11. Shërbejini filetot e pjekura me pelenë me një pjatë anësore. zgjedhjen tuaj ose me një sallatë.

Vegla

 • shtypja e hudhrës
 • rende
 • tavë
 • tas