Pemë ukrainase me patate, qepë dhe gjizë

Pemë ukrainase me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Një kombinim i pazakontë karakterizon shijen e veçantë të. Këto dumplings kanë shije të shijshme me një mbushje me kuark dhe patate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pemë ukrainase me patate
Pemë ukrainase me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Një kombinim i pazakontë karakterizon shijen e veçantë të. Këto dumplings kanë shije të shijshme me një mbushje me kuark dhe patate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

Brumë

 • 400 g miell gruri
 • 1 vezë
 • 100 ml ujë, i ftohtë
 • Kripë, sipas shijes

Mbushja

 • 800 gr patate të gatuara
 • 200 gr kuark
 • 1 qepë, e madhe
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1 vezë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • Udhëzime

  Brumi

  1. Sitni miellin, në mes shtoni vezët dhe kripën.
  2. Hidhni pak nga pak ujin, e përpunoni gjithçka në një brumë mesatar të fortë.
  3. Mbuloni brumin me një peshqir çaji, lëreni mënjanë dhe gjysmë ore Lëreni të pushojë për një orë.
  4. Mbushja
  5. Qëroni qepën, e grini imët dhe e kaurdisni lehtë në gjalpë.
  6. Patatet e ziera dhe kuarku i vendosni në një mulli mishi, i përzieni mirë me qepët, vezën, kripën dhe piperin. .

  Përgatitja e petëve

  1. Rretni brumin me trashësi rreth 2 mm në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
  2. Përdorni një gotë për të prerë rrathët.
  3. Vendosni rreth 1 lugë çaji mbushje në çdo rreth, paloseni mesi dhe skajet Shtypini së bashku.
  4. Pitët e përfunduar vendosini në një tepsi të pudrosur me miell.
  5. Vejeni ujin në tenxhere dhe ziejini petat në të.
  6. Pithat e gatshme i shërbejini me gjalpë të shkrirë ose të thartë. krem sipas deshires.

  Vegla

  • përpunues ushqimi
  • tas
  • oklla
  • thikë
  • dërrasë prerës
  • grirëse mishi
  • tavë
  • gotë
  • tenxhere