Pemë vegane ruse me rrepkë, vaj vegjetal dhe erëza

Pemë vegane ruse me rrepkë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Perimet me lëng bëjnë një mbushje të pazakontë, por të shijshme me një shije pak pikante. Duhet ta përgatisni patjetër këtë vegan të shijshëm me rrepkë. Shërbyer me një salcë për shije, të gjithë do ta vlerësojnë këtë pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pemë vegane ruse me rrepkë
Pemë vegane ruse me rrepkë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Perimet me lëng bëjnë një mbushje të pazakontë, por të shijshme me një shije pak pikante. Duhet ta përgatisni patjetër këtë vegan të shijshëm me rrepkë. Shërbyer me një salcë për shije, të gjithë do ta vlerësojnë këtë pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2-3 Rrepkë, e zezë
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 80 ml ujë
 • 160 g miell

Udhëzime

 1. Rrepkën e qëroni dhe e grini në rende të trashë.
 2. Ngrohni 3 lugë vaj vegjetal në një tigan.
 3. Skuqni rrepkën për rreth 5-6 minuta, e rregulloni me kripë dhe piper dhe e përzieni mirë.
 4. Lëreni mbushjen ftohni.
 5. Shtoni ujë të ftohtë përzieni vajin e mbetur dhe pak kripë në një enë.
 6. Shtoni miellin dhe e përzieni në një brumë elastik.
 7. Rrokullisni brumin në një top, mbulojeni me një peshqir dhe lëreni të pushojë. për rreth 20-30 minuta.
 8. Më pas gatuajmë brumin Rrotullohet hollë në një petull.
 9. Prisni rrathë të vegjël me një gotë.
 10. Shpërndani mbushjen në secilën pjesë.
 11. Kërmoni skajet dhe lidhni skajet.
 12. Pjeqini petat në një tenxhere për 4-5 minuta, në ujë të vluar me kripë për rreth 10-15 minuta Përgatitni minuta.

Vegla

 • qëruese
 • grater
 • tepsi
 • tas
 • peshqir
 • rul
 • gotë
 • tavë