Përgatitni vetë biskotat e Krishtlindjeve në shtëpi me kek me xhenxhefil

Përgatitni vetë biskotat e Krishtlindjeve në shtëpi me kek me xhenxhefil

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Të bësh vetë një shtëpi me xhenxhefil përrallor është shumë e lehtë dhe argëtuese e madhe për të rinj dhe të vjetër! Shtëpia e vogël e lezetshme e bërë nga brumi i xhenxhefilit është pjekur dhe montuar me krem. Zbukuruar me mishrat e frutave dhe kokrrat e çokollatës, ajo krijon një sezon komod Advent në tryezë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Përgatitni vetë biskotat e Krishtlindjeve në shtëpi me kek me xhenxhefil
Përgatitni vetë biskotat e Krishtlindjeve në shtëpi me kek me xhenxhefil

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Të bësh vetë një shtëpi me xhenxhefil përrallor është shumë e lehtë dhe argëtuese e madhe për të rinj dhe të vjetër! Shtëpia e vogël e lezetshme e bërë nga brumi i xhenxhefilit është pjekur dhe montuar me krem. Zbukuruar me mishrat e frutave dhe kokrrat e çokollatës, ajo krijon një sezon komod Advent në tryezë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • Brumë
 • 60 g gjalpë
 • 110 g sheqer kallamishte të plotë
 • 200 g mjaltë
 • 1 majë kripë
 • 2 vezë
 • 1 e bardhë veze
 • 500 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 6 lugë kakao pluhur
 • 3 lugë erëza me xhenxhefil
 • Topping
 • 5 të bardha veze
 • 300 g sheqer pluhur
 • Smarties
 • Çamçakëz frutash
 • Tuba vafle

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Ngrohni në një tenxhere gjalpin, sheqerin e plotë, mjaltin dhe kripën dhe lëreni të ftohet.
 2. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, kakaon dhe erëzën e xhenxhefilit.
 3. Përzieni vezët dhe të bardhat e vezëve në gjalpë përzierjen dhe shtoni në përzierjen e miellit.
 4. Gjithçka përzieni mirë.
 5. Mbulojeni brumin me një film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 1 1/2 deri në 2 orë.
 6. Rridheni brumin në një drejtkëndësh dhe përdorni shabllone për të prerë nga çatia, muret e shtëpisë dhe oxhaku si dhe dritaret dhe dyert.
 7. Të gjitha copat e brumit përafërsisht Piqeni për 15 minuta në 180 gradë dhe lëreni të ftohet.

Mblidhni shtëpinë e xhenxhefilit

 1. Përzieni të bardhat e vezëve dhe sheqerin pluhur në një glazurë.
 2. Glazurën e derdhni në një qese tubacioni.
 3. Së pari aplikoni një vijë kremi në skajet e mureve të shtëpisë dhe mbajeni për disa minuta, në mënyrë që të fiksohet mirë.
 4. Pas rreth dy orësh, vendosim çatinë sipër dhe e lyejmë plotësisht me glazurën.
 5. Lëreni shtëpinë e xhenxhefilit të thahet për disa orë.
 6. Shtëpia Gingerbread Çdo biskotë Krishtlindjesh Dekoroni me çamçakëz frutash, Smarties dhe role çokollate dhe shijoni gjatë Advent.

nbsp;

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • film ngjitës
 • koll
 • letër për pjekje
 • stencils
 • thikë
 • çantë tubash