Përhapja e shijshme me perime dhe kërpudha

8 persona | 80 minuta

Përhapja e shijshme e bërë nga perime dhe kërpudha të ndryshme është një shtesë e shkëlqyer për bukën, pjatat anësore ose pjatat kryesore. Përhapja është bërë nga patëllxhanë të pjekur, speca, domate, karota dhe qepë, si dhe kërpudha të skuqura dhe ka shije të shijshme në bukë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Përhapja e shijshme me perime dhe kërpudha
Përhapja e shijshme me perime dhe kërpudha

8 persona | 80 minuta

Përhapja e shijshme e bërë nga perime dhe kërpudha të ndryshme është një shtesë e shkëlqyer për bukën, pjatat anësore ose pjatat kryesore. Përhapja është bërë nga patëllxhanë të pjekur, speca, domate, karota dhe qepë, si dhe kërpudha të skuqura dhe ka shije të shijshme në bukë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 patëllxhanë, mesatare
 • 5-6 domate
 • 1 spec
 • 1 karotë
 • 2 qepë
 • piper, sipas shijes
 • 1 kg kërpudha
 • 4-5 lugë vaj vegjetal
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni patëllxhën.
 2. Përrisni patëllxhanët, domatet dhe specat në kubikë të mëdhenj.
 3. Prisni karrotën dhe qepët në copa të vogla.
 4. Vendosni të gjitha perimet në një qese për pjekje. .
 5. E lidhim qesen te mbyllur, e shpojme disa here me thike dhe i vendosim ne tepsi.
 6. Pjekim perimet per rreth 1 ore ne 180°C.
 7. Kërpudhat i presim ne feta mesatare.
 8. Nxehim vajin ne tigan dhe skuqni kerpudhat derisa te marrin ngjyre te arte.
 9. Në një procesor ushqimi, grini perimet e pjekura së bashku me kërpudhat.
 10. Rrezojeni përhapjen me kripë dhe lëreni të ftohet.

Vegla

 • thikë
 • përpunues perimesh
 • qese pjekje
 • tavë
 • spatula
 • përpunues ushqimi