Përhapja me perime vegane e bërë nga patëllxhanë, speca, karota dhe domate

Përhapja me perime vegane e bërë nga patëllxhanë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Përhapja e perimeve vegane e bërë nga patëllxhanë, speca, karota dhe domate ka erë të këndshme. Plotësohet me shije me qepë dhe hudhër. Përhapja me perime mund të jetë një darkë e mrekullueshme që mund të shërbehet me bukë ose si shoqërues për mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Përhapja me perime vegane e bërë nga patëllxhanë
Përhapja me perime vegane e bërë nga patëllxhanë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Përhapja e perimeve vegane e bërë nga patëllxhanë, speca, karota dhe domate ka erë të këndshme. Plotësohet me shije me qepë dhe hudhër. Përhapja me perime mund të jetë një darkë e mrekullueshme që mund të shërbehet me bukë ose si shoqërues për mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 kg patëllxhanë
 • 600 g domate
 • 300 g karrota, të qëruara
 • 300 g qepë, të qëruara
 • 300 g speca, me fara
 • 100 ml vaj vegjetal
 • 40 g kripë
 • 120 g sheqer
 • ¹ ⁄ ₂ lugë piper i zi
 • 1 llambë hudhër
 • 50ml 9% uthull

Udhëzime

 1. Prisni domatet, karotat, qepët, specat dhe patëllxhanët në copa mesatare.
 2. Perimet e grira i vendosni veçmas në një mulli mishi.
 3. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan me fund të trashë.
 4. Vendosni karrotat, qepët dhe specat në Shtoni në tigan.
 5. Skuqini duke i trazuar derisa perimet të jenë të lëngshme.
 6. Hidhni lëngun nga patëllxhanët dhe lërini të kullojnë.
 7. Shtoni edhe patëllxhanët në tigan. të gjitha dhe lëreni të ziejnë për rreth 20 minuta.
 8. Shtoni domatet e grira dhe përziejini.
 9. I gatuani edhe për 30 minuta duke i përzier herë pas here.
 10. Shtoni kripën, sheqerin, piperin dhe hudhrën e grirë. dhe ziejini edhe për 10 minuta të tjera.
 11. Shtoni uthullën, hiqeni tiganin nga zjarri 5 minuta më vonë.
 12. Përhapeni perimet e përhapura në kavanoza të sterilizuara, mbylleni dhe mbulojeni.
 13. Ruajeni në një vend të freskët pasi të ftohet.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • grirëse mishi
 • tavë
 • lugë përzierje
 • kavanoza