Përhapja pikante me paprika, krem djathi, feta dhe hudhra

Përhapja pikante me paprika

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky i madh është gati pas vetëm 10 minutash. Përhapja e lehtë dhe delikate me paprika, krem djathi, feta, hudhra dhe barishte shkon mirë me baguette ose ciabatta, perime të freskëta dhe mish të pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Përhapja pikante me paprika
Përhapja pikante me paprika

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky i madh është gati pas vetëm 10 minutash. Përhapja e lehtë dhe delikate me paprika, krem djathi, feta, hudhra dhe barishte shkon mirë me baguette ose ciabatta, perime të freskëta dhe mish të pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 1 paprika
 • 1 thelpi hudhër
 • ½ limon
 • 200g djathë feta
 • 1-2 degë majdanoz
 • 100g krem djathi
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ lugë piper i tymosur
 • ¼ lugë e thatë sherebelë
 • ¼ lugë çaji selino, të thata

Udhëzime

 1. I qitni specat dhe pritini ne copa te medha.
 2. Qrojini hudhrat dhe shtypini ne shtypesen e hudhrave.
 3. Lung gjysmen e limonit.
 4. Prisni imet majdanozin.
 5. Ne blender, specat qesim imet. , hudhra dhe djathi feta i grimcuar .
 6. Shtoni krem djathin, majdanozin, erezat dhe leng limoni dhe perziejini mire.
 7. Serbejeni lyerjen mbi feta baguette me kore ose ciabatta.

Në vend të sherebelës dhe selinos, sipas dëshirës mund të shtohen erëza të tjera.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse qëndrimi