Përhapja pikante me paprika, krem djathi, feta dhe hudhra

Përhapja pikante me paprika

Ky i madh është gati pas vetëm 10 minutash. Përhapja e lehtë dhe delikate me paprika, krem djathi, feta, hudhra dhe barishte shkon mirë me baguette ose ciabatta, perime të freskëta dhe mish të pjekur në skarë.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 1 paprika
 • 1 thelpi hudhër
 • ½ limon
 • 200g djathë feta
 • 1-2 degë majdanoz
 • 100g krem djathi
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ lugë piper i tymosur
 • ¼ lugë e thatë sherebelë
 • ¼ lugë çaji selino, të thata

Udhëzimet

 1. I qitni specat dhe pritini ne copa te medha.
 2. Qrojini hudhrat dhe shtypini ne shtypesen e hudhrave.
 3. Lung gjysmen e limonit.
 4. Prisni imet majdanozin.
 5. Ne blender, specat qesim imet. , hudhra dhe djathi feta i grimcuar .
 6. Shtoni krem djathin, majdanozin, erezat dhe leng limoni dhe perziejini mire.
 7. Serbejeni lyerjen mbi feta baguette me kore ose ciabatta.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse qëndrimi

Këshilla

Në vend të sherebelës dhe selinos, sipas dëshirës mund të shtohen erëza të tjera.

Recetat e fundit