Peshk i skuqur në brumë për raste të veçanta

Peshk i skuqur në brumë për raste të veçanta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Në këtë recetë, filetoja e peshkut nxirret përmes një brumë të trashë dhe më pas skuqet në vaj të nxehtë derisa të marrë ngjyrë të artë. Mund të përdoret si për raste festash ashtu edhe për ushqime të përditshme. Pjata përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka një shije veçanërisht të shijshme me një salcë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Peshk i skuqur në brumë për raste të veçanta
Peshk i skuqur në brumë për raste të veçanta

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Në këtë recetë, filetoja e peshkut nxirret përmes një brumë të trashë dhe më pas skuqet në vaj të nxehtë derisa të marrë ngjyrë të artë. Mund të përdoret si për raste festash ashtu edhe për ushqime të përditshme. Pjata përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka një shije veçanërisht të shijshme me një salcë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Rosto, Skuq | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 1500-1800 gr peshk, p.sh. polak ose një peshk tjetër
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi i bluar, për shije
 • 2 vezë
 • 250 ml qumësht
 • 180-200 g miell
 • vaj vegjetal, përafërsisht . 500-600 per tiganisje

Udhëzime

 1. Lajeni peshkun, qëroni lëkurën.
 2. Prejeni fileton e peshkut në pjesë.
 3. Redoseni me kripë dhe piper.
 4. Lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.
 5. Për brumin, rrihni vezët me ½ lugë çaji kripë dhe qumësht së bashku Përzieni në tas.
 6. Sitni miellin.
 7. Përziejini mirë me rrahësen që të formohet një brumë i trashë.
 8. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr të fortë.
 9. Shumë filetot e peshkut përmes brumit.
 10. Në vaj të nxehtë nga të dyja anët Skuqini për 3-4 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe krokante.
 11. Më pas vendoseni peshkun në peshqir letre që të kullojë.

Shërbejeni peshkun me pure patatesh, bukë ose një sallatë të freskët.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupa matëse
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tas
 • trashë
 • sitë
 • tavë
 • spatula