Peshk i skuqur në thërrime buke

Peshk i skuqur në thërrime buke

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë funksionon më së miri me tilapinë, merluc ose purtekë. Këta peshq janë të butë dhe të lëngshëm dhe janë të përsosur për bukë. Përveç kësaj, peshku ka një shije veçanërisht të shijshme kur shërbehet me limon, barishte të freskëta dhe salca kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Peshk i skuqur në thërrime buke
Peshk i skuqur në thërrime buke

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo recetë funksionon më së miri me tilapinë, merluc ose purtekë. Këta peshq janë të butë dhe të lëngshëm dhe janë të përsosur për bukë. Përveç kësaj, peshku ka një shije veçanërisht të shijshme kur shërbehet me limon, barishte të freskëta dhe salca kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 50 g miell
 • Kripë, për shije
 • Erëza, për peshk, për shije
 • 2 vezë
 • 100 ml birrë
 • 130 g thërrime buke
 • 700 g fileto peshku
 • 3 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Përzieni miellin me kripë dhe erëza.
 2. Në një enë tjetër rrihni vezët dhe birrën.
 3. Përdorni ujë në vend të birrës.
 4. Vendosni thërrimet e bukës në një qese të mbyllur. Një qese e zakonshme do të funksionojë gjithashtu, por duhet të mbahet sipër në mënyrë që asgjë të mos derdhet.
 5. Shkrini filetot e ngrira dhe pritini në copa të vogla.
 6. Rrotulloni çdo copë fileto peshku në miell, zhyteni në vezë dhe kullojeni tepricën.
 7. A Shtoni disa copa peshku në qesen me thërrime buke dhe tundeni mirë.
 8. Përsëriteni me filetot e mbetura.
 9. Ngrohni vajin në një tigan.
 10. Skuqini peshkun në zjarr mesatar-të lartë për rreth 5-7 minuta nga çdo anë, derisa të zbutet të skuqet mirë.
 11. Shërbejeni peshkun e skuqur të zbukuruar me copa limoni dhe barishte.

Vegla

 • tas
 • trashë
 • qese vulë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • turner