Pesto pikante panxhari me makarona, mish ose sanduiçe

Pesto pikante panxhari me makarona

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Pesto pikante panxhari me një pikante të lehtë dhe shije të pasur. Ajo shkon shumë me makarona, pjata me mish, pjata anësore dhe madje edhe sanduiçe të thjeshta. Me një shije intensive hudhre, aromatike dhe mbushëse, kjo pesto do të plotësojë bukur çdo pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pesto pikante panxhari me makarona
Pesto pikante panxhari me makarona

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Pesto pikante panxhari me një pikante të lehtë dhe shije të pasur. Ajo shkon shumë me makarona, pjata me mish, pjata anësore dhe madje edhe sanduiçe të thjeshta. Me një shije intensive hudhre, aromatike dhe mbushëse, kjo pesto do të plotësojë bukur çdo pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Salca, Vegane, Vegjetariane | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 kg panxhar
 • 1 kg speca
 • 2-4 speca
 • 1¹⁄₂ kg domate
 • 2 koka hudhra
 • 2 lugë gjelle kripë
 • 100 g sheqer
 • 100 ml vaj vegjetal
 • 100 ml uthull , 9%

Udhëzime

 1. Lani të gjitha perimet.
 2. Qëroni panxharin dhe hudhrën.
 3. Qeni specat dhe specat.
 4. Panxharin, specat, specat, domatet dhe hudhrat i vendosni në një mulli mishi.
 5. Shtoni pak a shumë specat sipas shijes .
 6. Perimet i vendosim ne nje tenxhere.
 7. Kripe, i sperkasim me sheqer dhe i leme te ziejne.
 8. I leme perimet te ziejne ne zjarr mesatar per 45 minuta.
 9. I perziejme here pas here.
 10. Hidhim vaj dhe uthull në tenxhere dhe përziejmë gjithçka mirë.
 11. Përgatitni edhe për 10-15 minuta të tjera.
 12. Peston e derdhni në kavanoza të sterilizuara dhe mbylleni fort.
 13. Kthejeni kavanozët përmbys, mbulojeni dhe lëreni të ftohet.
 14. Shërbejeni pesto panxhari me enët e mishit ose enët anësore.

Vegla

 • Mulliri i mishit
 • Thikë
 • Tavë
 • Syza të sterilizuara