Petë aromatike strudel molle me kanellë dhe rrush të thatë

Petë aromatike strudel molle me kanellë dhe rrush të thatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ai klasik është bërë nga një brumë strudel. Në këtë recetë, strudelja e mollës piqet me petë dhe ka shije shumë aromatike me rrush të thatë dhe kanellë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petë aromatike strudel molle me kanellë dhe rrush të thatë
Petë aromatike strudel molle me kanellë dhe rrush të thatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ai klasik është bërë nga një brumë strudel. Në këtë recetë, strudelja e mollës piqet me petë dhe ka shije shumë aromatike me rrush të thatë dhe kanellë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 mollë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 200 g sheqer kaf
 • 150 g rrush të thatë
 • 1-2 lugë kanellë
 • 250 g petë sfumuar
 • 1 vezë
 • 60 ml qumësht
 • sheqer pluhur, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini dhe theroni mollët.
 2. Prisni tre mollë në feta ose copa të holla.
 3. Më kapni mollën e katërt në rende dhe spërkatni me lëng limoni.
 4. Përzieni mollët me sheqerin, rrushin e thatë dhe kanellën në një tas .
 5. Hidheni petën e sferës në një tepsi të veshur me letër furre.
 6. Përhapeni mbushjen në njërën anë të gjatë dhe mbulojeni me gjysmën tjetër të petës.
 7. Shtypni skajet së bashku.
 8. Përzieni vezën dhe qumështin në një tas të vogël.
 9. Shtoni strudelin Furçë me vezën.
 10. Përdorni një thikë për të bërë disa prerje në brumë.
 11. Pjekim strudelin e mollës për 35-40 minuta në 200 °C derisa të skuqet mirë.
 12. Pas ftohjes e sperkasim strudelin e molles me sheqer pluhur dhe e servirim.

Vegla

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • tas
 • furçë kuzhine
 • shaker sheqeri me krem