Petë e shijshme mishi me pasta të shkurtra dhe salcë boronicë

Petë e shijshme mishi me pasta të shkurtra dhe salcë boronicë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Treshja perfekte e shijeve: një brumë i thërrmuar, një mbushje e lëngshme dhe e shijshme e bërë nga lloje të ndryshme mishi dhe një shtresë e mprehtë e manave. Një copë mishi e shijshme me salcë boronicë do të vlerësohet nga shumica e njerëzve. E ndërlikuar dhe e gjatë për t’u përgatitur, kjo recetë nuk rekomandohet domosdoshmërisht për kuzhinierët pa përvojë. Por ata që guxojnë patjetër do të mahniten nga rezultati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petë e shijshme mishi me pasta të shkurtra dhe salcë boronicë
Petë e shijshme mishi me pasta të shkurtra dhe salcë boronicë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Treshja perfekte e shijeve: një brumë i thërrmuar, një mbushje e lëngshme dhe e shijshme e bërë nga lloje të ndryshme mishi dhe një shtresë e mprehtë e manave. Një copë mishi e shijshme me salcë boronicë do të vlerësohet nga shumica e njerëzve. E ndërlikuar dhe e gjatë për t’u përgatitur, kjo recetë nuk rekomandohet domosdoshmërisht për kuzhinierët pa përvojë. Por ata që guxojnë patjetër do të mahniten nga rezultati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqe, karamelizoj | Menu: pjekje e përzemërt, tortë | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

Mbushje

 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 qepë
 • 250 g proshutë, të tymosur
 • ½ tufë sherebelë
 • 500 g gjeldeti, e pjekur ose e zier
 • 250 g shpatulla derri
 • 250 g gjoks viçi
 • 2 lugë gjelle anglisht mustardë
 • 2 lugë grurë mustardë
 • 1 lugë gjelle piper të bardhë
 • 4 lugë salcë Worcestershire
 • 1 arrëmyshk

Brumë

 • 820 g miell
 • 300 ml ujë
 • 300 g sallo
 • 1 vezë e madhe

për njomje

 • 3 gjethe Xhelatinë
 • 150ml lëng pule

Salcë me boronicë

 • 1 portokall
 • 500g boronicë, të freskëta ose të ngrira
 • 200g sheqer kaf
 • 1 lugë mjaltë, i lëngshëm
 • 1 shkop kanellë
 • 5 sytha karafil
 • 180 ml verë porti
 • 1-2 degë sherebelë
 • 1 lugë gjalpë

Udhëzime

Përgatitni mbushjen

 1. Qëroni dhe copëtoni qepët.
 2. Ngrohni një lugë vaj në një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë.
 3. Shtoni qepët dhe skuqini për 10 minuta.
 4. Prisni proshutën në copa të mesme.
 5. Tërrmoni gjethet e sherebelës.
 6. Të dyja vendosini gjithashtu në tigan, ziejini për rreth 20 minuta, derisa qepët të marrin ngjyrë kafe të thellë dhe të karamelizohen.
 7. Më pas hiqini nga tigani, vendosini në një enë dhe lërini të ftohen.
 8. Prisni të gjithë mishin, shtoni në të njëjtin enë.
 9. Mustardë, Shtoni piper dhe salcë Worcestershire.
 10. Spërkateni me gjysmë arrëmyshk të grirë, përzieni mirë.

Përgatisni brumin

 1. Sitni miellin në një tas të madh.
 2. Hidhni ujë në tenxhere, shtoni sallo.
 3. Në zjarr mesatar, rreth 10 minuta Lëreni të shkrijë.
 4. Lëngun e vluar e derdhni në miell, e përzieni dhe e lini të ftohet pak në mënyrë që përzierja të gatuhet me duar. në një brumë elastik.
 5. Hiqni rreth ¼ e brumit, mbështilleni me film ngjitës w ic dhe lëreni mënjanë.
 6. Pjesën tjetër të brumit e vendosni në një tepsi 23 cm.
 7. Përhapeni në mënyrë të barabartë në fund të tepsisë, brumi duhet të jetë rreth 1 cm i trashë.
 8. Vendosni mbushjen e përgatitur. brumi i rezervuar, i sheshte Vendosni mbushjen duke shtypur skajet.
 9. Në mes të shtresës së sipërme të brumit bëni me kujdes një vrimë të vogël me diametër rreth 1 cm.
 10. E vendosim tortën në furrën e parangrohur në 180°C dhe e pjekim. për 30 minuta.
 11. Rinxeheni në 160° Ulni C, gatuajeni edhe për 2.5 orë të tjera.
 12. Hiqni kekun nga furra, lyejeni me vezë të rrahur.
 13. Pas kësaj piqeni edhe për 20 minuta që të marrë një kore të bukur të artë.

Përgatisni lëngun për njomje.

 1. Zhelatinën e zhysim në ujë të ftohtë për 5 minuta.
 2. Më pas e kullojmë duke e shtrydhur ujin e tepërt.
 3. Lëmë lëngun të vlojë, e heqim nga zjarri dhe e shtojmë xhelatinën.
 4. Lëreni të ftohet në temperaturë ambienti.
 5. Vendosni një hinkë në vrimën e tortës, hidhni ngadalë lëngun në pjesë.

Përgatisni salcën

 1. Qëroni lëkurën nga portokalli.
 2. Shtypni lëngun nga frutat.
 3. Vendosni boronicat. në një tenxhere.
 4. Lëngu i portokallit, lëkura e portokallit, sheqeri, mjalti, Shtoni kanellën, karafilin dhe portin.
 5. Zjeni në zjarr mesatar për 15-20 minuta që salca të trashet.
 6. I trazoni herë pas here.
 7. Hiqni nga salca karafilin, kanellen dhe lekuren e portokallit.
 8. Pak sheqer, nese nevojitet Shtojme.
 9. Salcen e leme ne temperature ambjenti per 40-45 minuta.
 10. Më pas hidhet sipër peta me mish.
 11. Vendos kekun ne frigorifer per 10-12 ore.
 12. Skuqini gjethet e sherebeles ne vaj per te dekoruar kekun.
 13. Keku me mish e zbukuroni me te dhe e sherbeni menjehere ren.

Për shije, shpatullat e derrit dhe gjoksi i viçit mund të kthehen përmes një mulli mishi.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • lugë gjelle
 • tavë
 • tas
 • saucet
 • film ngjitës
 • pemë
 • pjatë pjekje
 • gyp
 • shtrydhëse frutash e perimesh agrume