Pete greke me mbushje kungujsh dhe mishi

Pete greke me mbushje kungujsh dhe mishi

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Të pjekurat me mbushje kungujsh dhe mishi kanë erë të mrekullueshme dhe janë një pjatë e preferuar e përzemërt. Petat e përgatitura në furrë mund të shërbehen si fillim me tzatziki, kuark me barishte ose sallatë me domate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pete greke me mbushje kungujsh dhe mishi
Pete greke me mbushje kungujsh dhe mishi

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Të pjekurat me mbushje kungujsh dhe mishi kanë erë të mrekullueshme dhe janë një pjatë e preferuar e përzemërt. Petat e përgatitura në furrë mund të shërbehen si fillim me tzatziki, kuark me barishte ose sallatë me domate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

Brumë

 • 3 gota miell
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 e verdhë veze
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 1 filxhan ujë, i ftohtë
 • 100g gjalpë
 • 3 lugë vaj ulliri

Mbushje

 • 350 g mish qengji ose gjel deti
 • 400 g mish derri
 • 700 g kungull
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

Brumë

 1. Përgatitni një brumë nga përbërësit.
 2. Ndajeni brumin në copa sa një grusht.
 3. Vendosni një leckë dhe lëreni të pushojë për 1 orë. forma me petull , rrokulliset.
 4. Lyejini me vaj ulliri dhe gjalpë dhe vendosini njëra mbi tjetrën.

Mbushja

 1. Për mbushjen, hidhni mishin dhe kungullin në një mulli mishi dhe rregulloni me kripë dhe piper .
 2. Përhapeni mbushjen mbi copat e brumit dhe skajet shtypini fort së bashku.
 3. Grykoni me të verdhën e vezës dhe piqini në furrë në temperaturën 180°C për rreth 40 – 50 minuta.
 4. Shërbejini petat greke të ngrohta ose të ftohta.

Vegla

 • tas
 • kartë brumi
 • okllakë
 • furçë kuzhine
 • grirëse mishi