Petë me lëng derri me qepë dhe hudhër

Petë me lëng derri me qepë dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Këto lëngje dhe të buta do t’i shtojnë shije çdo pjate anësore. Mishi i derrit pritet shumë i vogël dhe rafinohet me hudhër dhe qepë të skuqura. Me vezë dhe majonezë ata marrin një shije të shijshme dhe një konsistencë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petë me lëng derri me qepë dhe hudhër
Petë me lëng derri me qepë dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Këto lëngje dhe të buta do t’i shtojnë shije çdo pjate anësore. Mishi i derrit pritet shumë i vogël dhe rafinohet me hudhër dhe qepë të skuqura. Me vezë dhe majonezë ata marrin një shije të shijshme dhe një konsistencë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500g mish derri
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 3-4 lugë vaj vegjetal
 • 3 lugë majonezë
 • 1 vezë
 • 2 lugë miell
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe hudhrën.
 2. Prejeni qepën në kubikë.
 3. Shtypni hudhrën përmes shtypjes së hudhrës.
 4. Prejeni mishin e derrit në copa shumë të vogla.
 5. Ngrohni një ose dy lugë vaj në një tigan.
 6. Skuqini qepën në të për 5 minuta.
 7. Nxirreni dhe lëreni të ftohet.
 8. Shtoni qepët në mish.
 9. Shtoni hudhrën, majonezën, vezën, miellin, kripën dhe piperin.
 10. Përziejini gjithçka. mirë në një enë.
 11. Për min Vendoseni në frigorifer për 90 minuta.
 12. Përzierjen e mishit e formoni në peta të vogla.
 13. Ngrohni vajin e mbetur në një tigan në zjarr mesatar.
 14. Skuqini petat në të për 3 -4 minuta nga njëra anë dhe më pas nga ana tjetër Kthejeni.
 15. Pas një minutë e gjysmë, ulni zjarrin dhe ziejini nën kapak edhe për 5-6 minuta të tjera.
 16. Shërbejini qoftet me lëng me një sallatë të freskët dhe një pjata anësore e zgjedhjes suaj.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypja e hudhrës
 • tavë
 • spatula
 • tas