Petë me lëng kungulli me spinaq, hudhër dhe fara kungulli

2 persona | 30 minuta

Kungulli super i lëngshëm dhe i shëndetshëm me spinaq dhe fara kungulli. Petët e kungujve bëjnë përshtypje me shijen dhe ngjyrën e tyre. Makaronat janë një recetë e shijshme vjeshte për t’i gatuar në shtëpi, sepse përgatiten lehtë dhe kanë shije të freskëta dhe të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Petë me lëng kungulli me spinaq
Petë me lëng kungulli me spinaq

2 persona | 30 minuta

Kungulli super i lëngshëm dhe i shëndetshëm me spinaq dhe fara kungulli. Petët e kungujve bëjnë përshtypje me shijen dhe ngjyrën e tyre. Makaronat janë një recetë e shijshme vjeshte për t’i gatuar në shtëpi, sepse përgatiten lehtë dhe kanë shije të freskëta dhe të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 350 g kungull
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë piper
 • 2 thelpi hudhër
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 100 ml ujë
 • ½ lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë uthull
 • 100 g spinaq
 • 1 grusht farat e kungullit

Udhëzime

 1. Qrojini kungujt dhe përdorni një spiralizues për t’i prerë në spageti.
 2. Përzieni vajin vegjetal, ujin, sheqerin, uthullën, kripën, piperin dhe hudhrën e shtypur në një salcë.
 3. Lajeni dhe thajeni spinaqin.
 4. Vendosni spinaqin në një tigan jepni.
 5. Së shpejti do të shembet dhe mund të shtohet në tasin me petët e kungullit.
 6. Përzieni salcën me petët e kungullit dhe përzieni mirë.
 7. Petët e perimeve i zbukuroni me farat e kungullit dhe shijoni .

Vegla

 • prerës spirale
 • tas
 • sallatë
 • serverët e sallatës