Petë pule me kungull dhe hudhër

Petë pule me kungull dhe hudhër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto petët e bluar të pulës dhe kungujve janë tepër të buta, super të lëngshme dhe tepër të shijshme. Kungulli i shtuar u jep atyre një notë pak të shijshme dhe të shijshme. Ata kanë shije shumë të mirë si të ngrohta ashtu edhe të ftohta dhe nuk përdoren vetëm për ushqimin e përditshëm, por janë një hit absolut në një shuplakë feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petë pule me kungull dhe hudhër
Petë pule me kungull dhe hudhër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto petët e bluar të pulës dhe kungujve janë tepër të buta, super të lëngshme dhe tepër të shijshme. Kungulli i shtuar u jep atyre një notë pak të shijshme dhe të shijshme. Ata kanë shije shumë të mirë si të ngrohta ashtu edhe të ftohta dhe nuk përdoren vetëm për ushqimin e përditshëm, por janë një hit absolut në një shuplakë feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 250g kungull, p.sh. gjalpë
 • 1 qepë
 • 2 thelpi hudhër
 • 800-900 gr pulë të grirë
 • 1 vezë
 • 1 lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 lugë miell
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 50-70 ml ujë
 • 2-3 lugë bollgur, nëse kërkohet

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe hudhrën.
 2. Prisni imët qepën.
 3. Shtypni hudhrën përmes shtypjes së hudhrës.
 4. Hiqni farat dhe mishin përreth kungullit me një lugë.
 5. Qroni kungullin me gjalpë dhe grijeni në rende trashë ose copëtojeni në blender.
 6. Shtypni pak lëngun.
 7. Përzieni pulën e grirë, kungullin, vezën, qepët dhe hudhrat në një enë.
 8. Redoseni me kripë dhe piper.
 9. Nëse mbyllet Pasi të jetë lëngshëm shtoni pak bollgur.
 10. Me duar të lagura formoni peta të vogla nga përzierja e mishit të kungullit dhe i hidhni në miell.
 11. Ngrohni vajin në një tigan në temperaturë mesatare.
 12. Përgatitni 5- 6 petka nga secila anë Skuqini për minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 13. Hidhni pak ujë.
 14. Mbuloni tavën.
 15. Lërini qoftet të piqen për rreth 10 minuta në temperaturë të ulët.

Shërbejini qoftet me pure patatesh, sallatë ose makarona.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • kupa matëse
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • shtypje hudhër
 • blender ose rende
 • lugë çaji
 • lugë
 • tas
 • tavë
 • spatula