Petë të buta me një mbushje kremoze kungujsh, arrëmyshk dhe djathë

Petë të buta me një mbushje kremoze kungujsh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këto mbushje të buta, kremoze me kunguj dhe djathë janë një pjatë e shijshme vjeshte për të gjithë familjen ose për mysafirët. Receta është e thjeshtë dhe tepër e shijshme! Të skuqura deri sa të bëhen krokante, petat e mbushura janë një drekë apo darkë perfekte dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petë të buta me një mbushje kremoze kungujsh
Petë të buta me një mbushje kremoze kungujsh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këto mbushje të buta, kremoze me kunguj dhe djathë janë një pjatë e shijshme vjeshte për të gjithë familjen ose për mysafirët. Receta është e thjeshtë dhe tepër e shijshme! Të skuqura deri sa të bëhen krokante, petat e mbushura janë një drekë apo darkë perfekte dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

Brumë

 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 240 ml salcë kosi
 • 2 vezë
 • 280-300 g miell
 • 1 lugë kripë

Mbushje

 • 30 g parmezan
 • 80 g rikota
 • 150 g kungull
 • ¼ lugë arrëmyshk , bluar
 • 1 majë kripë

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Shkrini gjalpin në një banjë me ujë dhe lëreni të ftohet pak.
 2. Në një enë përzieni vezët e rrahura lehtë dhe kosin me një rrahëse.
 3. Në një enë tjetër përzieni miellin me kripën. dhe shtoni në masën e vezëve.
 4. E përzieni gjithçka në një brumë elastik.
 5. Mbulojeni brumin me film dhe lëreni të pushojë për 15-20 minuta.

Përgatisni mbushjen

 1. Prisni mishin e kungullit në kubikë të vegjël dhe gatuajini në një tenxhere me pak ujë.
 2. Zbutni kubikët e kungullit me një pure patate për t’u bërë pure.
 3. Grini parmixhanin në rende të imët.
 4. Përzieni purenë e kungujve me parmixhanin e grirë dhe rikotën në një enë.
 5. Rrezojini me kripë dhe arrë moskat.

Përgatisni petat

 1. Lëreni brumin hollë në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 2. Përdorni një prerës të rrumbullakët për biskota ose një gotë për të prerë rrathët.
 3. Vendosni 1 lugë mbushje mesin.
 4. Frymë buzën me pak ujë, paloseni në gjysmërreth dhe sigurojeni Shtypni mbi.
 5. Vlim me ujë të kripur në një tenxhere të madhe për rreth 8-10 minuta.
 6. Rrëshqitni petat dhe ziejini për rreth 2-3 minuta pasi të vlojnë derisa të dalin në sipërfaqe.
 7. Mbushni petat e mbushura me a Hiqeni lugën e prerë dhe kullojini mirë.
 8. Pithat me garnetë me djathë të grirë dhe shërbejini.

Petat e gatuara shijojnë edhe më shumë nëse i skuqni krokante në një tigan me gjalpë ose vaj ulliri.

Vegla

 • Peshore kuzhine
 • Fupa matëse
 • Lugë çaji
 • Taps
 • Tavë me salcë
 • Tërhiqni
 • Purrëse patate
 • Rende
 • Rulë brumi
 • Frestar i rrumbullakët për biskota ose një gotë me të hollë
 • Rimmed
 • Luxha me shkumë
 • Tigan