Petë vegjetariane me karrota, vezë dhe bollgur

Petë vegjetariane me karrota

Këto vegjetariane kanë një aromë të pazakontë me një ëmbëlsi të lehtë. Ato mund të shijohen si të ngrohta ashtu edhe të ftohta. Sidomos me një salcë kosi, këto schnitzel vegan do t’i shijojnë të gjithëve.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 6 vota

Përbërësit

 • 650-700 g karrota
 • 1 vezë
 • 1 lugë salcë kosi
 • 4 lugë bollgur
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji sheqer
 • 4-5 lugë gjelle thërrime buke, ose miell
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal

Udhëzimet

 1. Qrojini karotat dhe ziejini derisa të zbuten.
 2. I hiqini nga zjarri dhe lërini të ftohen.
 3. Prisni perimet në blender ose përdorni një mulli mishi.
 4. Përzieni masën me vezë, salcë kosi, bollgur. , kripen dhe sheqerin I perziejme ne nje ene.
 5. Lëreni masën e perimeve të qëndrojë për 15-20 minuta.
 6. Me duar formoni qofte të vogla dhe i rrotulloni në thërrime buke ose miell.
 7. Ngrohni vajin në një tigan.
 8. Qoftet në të për disa minuta nga çdo anë Skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe.

Utils

 • qërues
 • tepsi
 • përzierës me qëndrim
 • tas
 • tigan

Këshilla

Lagni duart me ujë teksa i jepni formë petat në mënyrë që brumi të mos ngjitet në duar.

Recetat e fundit