Petulla aromatike kungulli me bollgur, vezë dhe kanellë

Petulla aromatike kungulli me bollgur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto të shijshme me kanellë janë me gëzof, të buta dhe aromatike. Pancakes janë perfekte për mëngjesin e së dielës dhe shkojnë shumë me stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla aromatike kungulli me bollgur
Petulla aromatike kungulli me bollgur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto të shijshme me kanellë janë me gëzof, të buta dhe aromatike. Pancakes janë perfekte për mëngjesin e së dielës dhe shkojnë shumë me stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 gr kungull të qëruar
 • 2 vezë
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë sheqer
 • kanellë, sipas shijes
 • 150 gr bollgur
 • 2-3 lugë miell
 • 2-3 lugë vaj

Udhëzime

 1. Gërseni kungullin në një rende të trashë.
 2. Shtoni vezët, kripën, sheqerin, kanellën dhe bollgurin.
 3. Përziejini mirë.
 4. Siteni miellin në pjesë dhe përzieni që të formohet një brumë i butë.
 5. Brumë 20 -30 Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për minuta dhe përziejeni përsëri përpara se ta pjekni.
 6. Nxehni një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë dhe lyejeni me vaj.
 7. Skuqini petullat e kungujve në tufa për disa minuta nga secila anë, derisa të skuqen mirë.

Vegla

 • rende
 • tas
 • sitë miell
 • tavë
 • turner