Petulla aromatike me mollë me karota dhe qumësht bajame

Petulla aromatike me mollë me karota dhe qumësht bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kanella, xhenxhefili, arrëmyshku, karafili dhe vanilja e bëjnë atë shumë aromatik. Me karotat dhe mollët, petullat janë tepër të lagështa dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla aromatike me mollë me karota dhe qumësht bajame
Petulla aromatike me mollë me karota dhe qumësht bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kanella, xhenxhefili, arrëmyshku, karafili dhe vanilja e bëjnë atë shumë aromatik. Me karotat dhe mollët, petullat janë tepër të lagështa dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 130 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • ¹⁄4 lugë kripë
 • ¹⁄2 lugë lugë kanellë
 • ¹⁄₄ lugë xhenxhefil, bluar
 • 1-2 majë arrëmyshk, bluar
 • 1-2 majë karafil , bluar
 • 1 vezë
 • 2 lugë sheqer kaf
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 300mL qumësht bajame
 • 1 mollë, e madhe
 • 2 karrota, mesatare
 • 1-2 lugë vaj

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe të gjitha erëzat në një tas.
 2. Përzieni vezën, sheqerin dhe vaniljen në një enë të veçantë.
 3. Hidhni qumështin e bajameve dhe përzieni përsëri. karotat në rende.
 4. Mollën dhe karotat në masën e miellit dhe përziejini.
 5. Shtoni përbërësit e lëngshëm dhe i përzieni që të formohet një masë e njëtrajtshme.
 6. Skuqni brumin e petullave në grupe në një tigan me vaj për disa minuta mbi secilën anash deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 7. Shërbejini petullat me mollë me arra dhe salcë kosi .

Vegla

 • tas
 • tas
 • përzierës dore
 • grater
 • pan
 • spatula zvicerane