Petulla aromatike me patate me kungull, mollë dhe kefir

Petulla aromatike me patate me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

E shijshme me gëzof dhe aromatike me kunguj dhe mollë që kanë një aromë të këndshme frutash. Këto pjata me kunguj janë një recetë e shkëlqyer dhe janë perfekte gjatë sezonit të kungujve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla aromatike me patate me kungull
Petulla aromatike me patate me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

E shijshme me gëzof dhe aromatike me kunguj dhe mollë që kanë një aromë të këndshme frutash. Këto pjata me kunguj janë një recetë e shkëlqyer dhe janë perfekte gjatë sezonit të kungujve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Mëngjesi, Pastiçeri, Tëmbëlsira | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g kungull, të qëruar
 • 1 mollë
 • 2 vezë
 • 1 majë kripë
 • 100 g sheqer
 • 150 ml kefir
 • 130 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 2-3 lugë vaj

Udhëzime

 1. Gërseni kungullin bashkë me mollën në një rende të imët.
 2. Të dyja i përzieni në një enë.
 3. Në një enë më vete rrihni vezët me kripë dhe sheqer.
 4. Hidhni kefirin dhe përziejini mirë.
 5. Kungull dhe Shtoni mollën.
 6. Shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni përsëri.
 7. Nxehni vajin në një tigan në zjarr të ulët.
 8. Hiqni brumin dhe skuqni petullat me patate në tigan derisa të marrin ngjyrë të artë nga të dyja anët.
 9. Shërbejini petullat me shurup panje ose mjaltë .

Vegla

 • rende
 • tas
 • përzierëse dore
 • lugë përzierje
 • pan
 • spatula zvicerane