Petulla delikate me kunguj dhe banane për ëmbëlsirë

Petulla delikate me kunguj dhe banane për ëmbëlsirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Frutat e pjekura dhe kanella pikante u japin këtyre petullave të buta një aromë të shijshme. Me kungull dhe banane, të vegjlit kanë shije të lehtë dhe frutash. E servirur me një lugë akullore dhe arra të grira, është një ëmbëlsirë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla delikate me kunguj dhe banane për ëmbëlsirë
Petulla delikate me kunguj dhe banane për ëmbëlsirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Frutat e pjekura dhe kanella pikante u japin këtyre petullave të buta një aromë të shijshme. Me kungull dhe banane, të vegjlit kanë shije të lehtë dhe frutash. E servirur me një lugë akullore dhe arra të grira, është një ëmbëlsirë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 300 gr kungull të qëruar
 • 1 banane
 • 2 vezë
 • 150 ml kefir
 • 3-4 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 8-10 lugë miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kanellë , i bluar
 • ½ lugë ekstrakt vanilje
 • 2-3 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. E grini imët kungullin.
 2. Pritni bananen me pirun.
 3. Në një enë rrihni vezët së bashku me kefirin, sheqerin dhe kripën.
 4. Shtoni kungullin dhe bananen në masën e vezëve dhe përziejini mirë.
 5. Shtoni gradualisht miellin dhe përzieni derisa masa të bëhet e qetë.
 6. Shtoni pluhurin për pjekje, kanellën dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni mirë.
 7. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan. ngroheni per 2-3 minuta Skuqini derisa te marrin ngjyre te arte nga secila ane.
 8. Serbejini petullat me nje luge akullore dhe arra per embelsire.

Vegla

 • rende
 • pirun
 • rrahje
 • tas
 • tigan
 • spatula