Petulla frutash me mollë me kanellë, vezë dhe qumësht

Petulla frutash me mollë me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

shijshme me shije frutash dhe aromë kanelle. Përgatitja e brumit është tepër e lehtë dhe petullat me mollë kanë shije vërtet të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla frutash me mollë me kanellë
Petulla frutash me mollë me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

shijshme me shije frutash dhe aromë kanelle. Përgatitja e brumit është tepër e lehtë dhe petullat me mollë kanë shije vërtet të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Mëngjesi | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 250 g miell
 • 50 g sheqer kaf
 • 4 lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë kanellë
 • 2 vezë
 • 120 ml vaj
 • 480 ml qumësht
 • 1 mollë

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, kripën dhe kanellën.
 2. Përzieni vezët, vajin dhe qumështin në një enë të veçantë.
 3. Përbërësit e lagur hidhni në përbërësit e thatë dhe përziejini mirë.
 4. Gërrni mollën e qëruar ne rende dhe ia shtojme brumit.
 5. E vendosim brumin e petullave ne pjese ne tepsi te ngrohur me pare dhe i pjekim per 3-4 minuta.
 6. Kthejini petullat dhe i pjekim nga ana tjeter per 1-2 minuta.

Vegla

 • tas
 • rrahje
 • grater
 • thikë
 • pan
 • lugë