Petulla krokante me patate me qepë dhe një mbushje kuarku

Petulla krokante me patate me qepë dhe një mbushje kuarku

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Këto janë unike. Brenda me mbushje kuarku, ndërsa nga jashtë janë të rrethuar nga një kore krokante. Një pjatë e zakonshme me patate do të ketë shije mjaft të pazakontë me këtë recetë. E servirur me salcë kosi ose salcë kosi, është vërtet një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla krokante me patate me qepë dhe një mbushje kuarku
Petulla krokante me patate me qepë dhe një mbushje kuarku

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Këto janë unike. Brenda me mbushje kuarku, ndërsa nga jashtë janë të rrethuar nga një kore krokante. Një pjatë e zakonshme me patate do të ketë shije mjaft të pazakontë me këtë recetë. E servirur me salcë kosi ose salcë kosi, është vërtet një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 200-250 g quark
 • kripë, sipas shijes
 • 1 vezë
 • 1 kg patate
 • 1 qepë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Vendosni kuarkun në një enë dhe kriposni pak.
 2. Shtoni vezën dhe përziejini mirë me mikser.
 3. Qëroni patatet dhe qepën dhe grijini imët.
 4. Lëngun e përftuar e shtrydhni me kujdes.
 5. I rregulloni me kripë dhe piper dhe aromatizojini mirë Përziejini së bashku.
 6. Nxehni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësi mesatare-të lartë.
 7. Përdorni një lugë gjelle për të shtuar pak nga përzierja e patateve në tigan dhe lëmoni atë.
 8. Vendosni pak përzierje kuarku siper patateve.
 9. Siper shtroni nje shtrese te dyte me patate.
 10. Skuqini petullat me patate per rreth 4-5 minuta nga secila ane derisa te marrin ngjyre.
 11. Pergatitni petullat e mbetura me patate ne te njejten menyre.
 12. Serbejeni petullat me patate me salce.

Vegla

 • tas
 • blender
 • rende
 • tigan
 • lugë gjelle