Petulla me kungull i njomë me gëzof me karrota, qepë dhe hudhër

Petulla me kungull i njomë me gëzof me karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Këto të shijshme bëhen me gëzof dhe lëng. Janë të shijshme të nxehta ose të ftohta, veçanërisht me një copë salcë kosi. Dhe janë të përshtatshme ose si fillim, pjatë anësore ose një vakt i lehtë i shëndetshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla me kungull i njomë me gëzof me karrota
Petulla me kungull i njomë me gëzof me karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Këto të shijshme bëhen me gëzof dhe lëng. Janë të shijshme të nxehta ose të ftohta, veçanërisht me një copë salcë kosi. Dhe janë të përshtatshme ose si fillim, pjatë anësore ose një vakt i lehtë i shëndetshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 500 gr kunguj të njomë
 • kripë, sipas shijes
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 5-7 degë barishte, të freskëta
 • 2 vezë
 • 4-5 lugë miell
 • piper i zi , sipas shijes
 • 1-2 luge vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Lani kungulleshkat dhe grijini ne rende te holle.
 2. Kripi lehte kungulleshkat ne nje ene dhe i leme te pushojne per rreth 10 minuta.
 3. Pastaj shtrydheni lengun e tepert dhe kullojini.
 4. Karoten qerojini dhe grijini ne rende. nje rende
 5. Qerojme qepen dhe i presim ne kubik te holle.
 6. Qerojme thelpinjet e hudhres dhe i presim neper shtypesen e hudhrave.
 7. Prisni holle barishtet e fresketa.
 8. Pastaj perberesit e pergatitur i vendosni ne nje ene.
 9. Shtoni vezet dhe miellin dhe perziejme mire se bashku.
 10. Pas kesaj Rregullojme me kripe dhe piper dhe perziejme perseri.
 11. Nxehim furren ne 180° C.
 12. Nxehni vajin vegjetal ne nje tigan.
 13. Vendosni petat nga brumi i kungujve. pan.
 14. Afërsisht. Skuqini për 3-5 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 15. Vendosni petullat e skuqura me kunguj të njomë në një tavë.

Vegla

 • rende
 • tas
 • shtypni hudhra
 • tavë
 • tavë
 • fletë kallaji