Petulla me mollë me dhallë për mëngjes

4 persona | 30 minuta

Petulla me mollë me mollë dhallë shije jashtëzakonisht të mirë dhe duken tepër të shijshme. Këto petulla të shijshme me mollë janë perfekte për mëngjes ose si ëmbëlsirë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Petulla me mollë me dhallë për mëngjes
Petulla me mollë me dhallë për mëngjes

4 persona | 30 minuta

Petulla me mollë me mollë dhallë shije jashtëzakonisht të mirë dhe duken tepër të shijshme. Këto petulla të shijshme me mollë janë perfekte për mëngjes ose si ëmbëlsirë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 250 g dhallë
 • 1 majë sodë buke
 • 1 vezë
 • 80 g sheqer
 • 200 g miell
 • 2 mollë
 • vaj, për skuqje

Udhëzime

 1. Përzieni dhallën dhe sodën e bukës.
 2. Në një enë rrihni vezën dhe sheqerin veçmas me një rrahëse.
 3. Përzierjen e vezëve ia shtoni dhallës dhe e përzieni me rrahëse.
 4. Shtoni miellin dhe përzieni mirë.
 5. Mollët i qërojmë dhe i presim bërthamat.
 6. Mollët i presim në copa të vogla e të holla dhe i përziejmë në brumë.
 7. Ngrohim vajin në një tigan.
 8. Vendosim lugët e brumit në tigan dhe i pjekim petullat me mollë në të dyja anët.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • thikë
 • pan
 • lugë
 • lugë