Petulla me mollë me tërshërë pa miell për mëngjes

Petulla me mollë me tërshërë pa miell për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Vetëm katër përbërës kërkohen për këto thekon të shijshme tërshëre pa miell, të cilat sigurisht mbahen në magazinë në çdo kuzhinë. Me disa erëza si pluhur kanelle ose ekstrakt vanilje, ato mund të modifikohen lehtësisht dhe t’u jepet një shije personale!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla me mollë me tërshërë pa miell për mëngjes
Petulla me mollë me tërshërë pa miell për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Vetëm katër përbërës kërkohen për këto thekon të shijshme tërshëre pa miell, të cilat sigurisht mbahen në magazinë në çdo kuzhinë. Me disa erëza si pluhur kanelle ose ekstrakt vanilje, ato mund të modifikohen lehtësisht dhe t’u jepet një shije personale!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 mollë
 • 1 filxhan bollgur
 • 2 vezë
 • 1 lugë pluhur për pjekje
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë lugë kanellë të bluar, për shije
 • ¹⁄₂ lugë ekstrakt vanilje, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni dhe prisni mollët në kubikë.
 2. Më pas ngrohini në mikrovalë për rreth 3 minuta që të zbuten.
 3. Më pas vendosni mollët, tërshërën, vezët dhe pluhurin për pjekje në një tas.
 4. Në një mikser dore. rrihni derisa të krijohet një brumë homogjen.
 5. Nëse dëshironi mund të shtoni pluhur kanelle dhe ekstrakt vanilje.
 6. Ngrohni pak vaj vegjetal në tigan në zjarr mesatar.
 7. Hojeni brumin me lugë në tigan për të bërë petulla të vogla.
 8. Petullat me mollë nga të dyja anët Skuqini derisa të marrin ngjyrë të artë dhe shijojini për mëngjes.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • përzierës dore
 • tigan