Petulla me patate me kungull i njomë me shpendë të grirë dhe qepë

6 persona | 36 minuta

Kjo recetë është e pazakontë dhe e shijshme. Në vend të një brumi të zakonshëm, këtu përdoret një brumë me perime me lëng. Petulla me patate me kungull i njomë me shpendë të grirë dhe qepë sigurisht që do të bëjnë përshtypje me shijen e tyre. Fillimisht përgatitet një brumë me kunguj të njomë. Një përzierje e mishit të grirë dhe qepëve vendoset në një shtresë të hollë. Vendosni sipër shtresën e dytë të brumit dhe skuqeni derisa të bëhet krokant.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Petulla me patate me kungull i njomë me shpendë të grirë dhe qepë
Petulla me patate me kungull i njomë me shpendë të grirë dhe qepë

6 persona | 36 minuta

Kjo recetë është e pazakontë dhe e shijshme. Në vend të një brumi të zakonshëm, këtu përdoret një brumë me perime me lëng. Petulla me patate me kungull i njomë me shpendë të grirë dhe qepë sigurisht që do të bëjnë përshtypje me shijen e tyre. Fillimisht përgatitet një brumë me kunguj të njomë. Një përzierje e mishit të grirë dhe qepëve vendoset në një shtresë të hollë. Vendosni sipër shtresën e dytë të brumit dhe skuqeni derisa të bëhet krokant.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg kunguj të njomë
 • kripë, për shije
 • 2 vezë
 • 1 lugë salcë kosi
 • 130-150 g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1 qepë
 • 300 g mish shpendësh të grirë
 • piper i zi, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Qërojini kungulleshkat, grijini trashë dhe shtrydhni lëngun.
 2. Përzierjen e kungujve i vendosni në një enë.
 3. Shtoni kripën, vezët, salcën e thartë dhe miellin e situr me pluhurin për pjekje.
 4. Përziejini mirë të gjithë. brumi nuk duhet të jetë shumë i lëngshëm
 5. Qojmë dhe presim qepën.
 6. Përziejmë mishin e grirë, kripë dhe piper.
 7. Ngrohim vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 8. Me një lugë gjelle shtojmë brumin me kungulleshkat në tigan dhe lëmojini.
 9. Vendosni sipër mishin e grirë, mbulojeni me një shtresë të dytë brumë.
 10. Sigurohuni që të gjitha shtresat të mbeten të holla.
 11. Pasi njëra anë të jetë skuqur mirë, rrokullisni me kujdes.
 12. Gatuani nën kapak edhe për 3-5 minuta të tjera.
 13. Petullat e kungujve nga tava merrni, shërbejini menjëherë.

Vegla

 • qëruese
 • rende
 • tas
 • sitë
 • lugë gjelle
 • frypa
 • thikë
 • dërrasë prerëse