Petulla me patate të mbushura me pulë dhe qepë

Petulla me patate të mbushura me pulë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo recetë është një alternativë ndaj petullave klasike me patate. Sepse mishi me lëng i pulës del në dritë nga pjesa e brendshme e kores krokante të patates. Kjo pjatë e shijshme bën një vakt të ekuilibruar me një sallatë të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla me patate të mbushura me pulë dhe qepë
Petulla me patate të mbushura me pulë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo recetë është një alternativë ndaj petullave klasike me patate. Sepse mishi me lëng i pulës del në dritë nga pjesa e brendshme e kores krokante të patates. Kjo pjatë e shijshme bën një vakt të ekuilibruar me një sallatë të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 1 kg Patate, dylli
 • kripë, sipas shijes
 • 2 qepë
 • 2 vezë
 • 3 lugë miell
 • piper i zi, sipas shijes
 • 250 g pulë të grirë
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Qrojini patatet, grijini në një tas në rende të trashë dhe kriposini pak.
 2. Më pas patatet i vendosni në një sitë dhe i shtrydhni për të hequr lëngun e tepërt. sitën.
 3. Përziejini qepët me patatet.
 4. Lëreni të qëndrojë për 2 minuta dhe kalojini sërish në sitë.
 5. Patateve i shtoni vezët, miellin, kripën dhe piperin dhe përziejini mirë.
 6. Vendosni pulën e grirë. në një tas të veçantë.
 7. E dyta Qëroni qepën, priteni në copa të vogla dhe shtoni.
 8. Redoseni me kripë dhe piper.
 9. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan në zjarr mesatar.
 10. Përdorni një lugë dhe vendosni Përzierja e patates në tigan dhe shtypet e sheshtë.
 11. Shtoni pak mish të grirë dhe më pas shtoni Mbuloni me një shtresë të dytë të përzierjes së patates.
 12. Skuqini petullat me patate për rreth 4-5 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. petullat e mbetura me patate në të njëjtën mënyrë.
 13. Shto tek petullat me patate pa një sallatë e freskët ha shumë mirë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tas
 • sitë
 • tavë