Petulla me patate të pjekura me kunguj, kanellë dhe djathë

Petulla me patate të pjekura me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në këtë recetë, petullat me patate piqen në furrë. Parmixhani nxjerr në pah ëmbëlsinë e petullave me patate dhe kanella i jep kungullit një aromë delikate dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla me patate të pjekura me kunguj
Petulla me patate të pjekura me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në këtë recetë, petullat me patate piqen në furrë. Parmixhani nxjerr në pah ëmbëlsinë e petullave me patate dhe kanella i jep kungullit një aromë delikate dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Lindja e afërt dhe e Mesme | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze, Mëngjesi, Pjata me perime | Kuzhina: Receta orientale

Përbërës

 • 300 g kungull, të qëruar, p.sh. kungull me gjalpë
 • 30-50 g djathë parmixhano
 • 50-60 g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 2 vezë
 • ½ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper
 • kanellë, sipas shijes
 • 1 luge vaj

Udhëzime

 1. E grini kungullin ne rende te trashe.
 2. Djathin e grini ne rende te holle.
 3. I shtojme miellin dhe pluhurin per pjekje.
 4. I shtojme vezet, kripen, piperin dhe kanellen.
 5. I perziejme mire.
 6. Vendosim në një tepsi ose tavë Lyejmë tavën me vaj.
 7. E vendosim brumin në tepsi me një lugë dhe e shtypim pak poshtë.
 8. Pjekim petullat me patate për 10 minuta në furrë të parangrohur në 200 °C.
 9. Më pas ktheni petullat dhe piqini për 8-10 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • rende
 • rende djathi
 • tavë enë
 • turner
 • takëm