Petulla me patate të pjekura me qepë në furrë

Petulla me patate të pjekura me qepë në furrë

Këto janë jo vetëm tepër të shijshme, por edhe shumë të lehta për t’u përgatitur. Pas pjekjes, petullat janë krokante dhe të shijshme. Sapo lyhen me gjalpë marrin një shije edhe më intensive.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 800-900 g patate
 • 1 qepë
 • 3 lugë miell
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • Gjalpë, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzimet

 1. Qrojini patatet dhe qepën dhe grijini në rende të trashë.
 2. Shtypni butësisht purenë e patateve për të hequr lëngun e tepërt.
 3. Perimeve i shtoni miellin e situr dhe kripën.
 4. Përziejini mirë në një tas.
 5. Lëndoni me yndyrë një tepsi me vaj vegjetal
 6. Përdorni një lugë gjelle për të hedhur në tepsi masën e patates.
 7. Më pas shtypni pak në mënyrë që petullat të bëhen pak më të sheshta.
 8. Pjekim petullat me patate për rreth 20 minuta në 200°C.
 9. Për t’i dhënë petullave një shije më delikate, duhet të lyhen me gjalpë sa janë të nxehta.

Utils

 • qëruese
 • rende
 • sitë
 • tas
 • lugë gjelle
 • letë pjekje

Recetat e fundit