Petulla me tërshërë me gëzof pa miell me kos dhe mollë

Petulla me tërshërë me gëzof pa miell me kos dhe mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në vend të miellit, këto përmbajnë tërshërë. Pancakes janë të buta, me gëzof dhe kanë një aromë të këndshme kanelle. Këto petulla të vogla janë të shkëlqyera për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla me tërshërë me gëzof pa miell me kos dhe mollë
Petulla me tërshërë me gëzof pa miell me kos dhe mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në vend të miellit, këto përmbajnë tërshërë. Pancakes janë të buta, me gëzof dhe kanë një aromë të këndshme kanelle. Këto petulla të vogla janë të shkëlqyera për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: mëngjes, pastë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 210g kos grek
 • 120ml qumësht
 • 155g tërshërë të mbështjellë, të butë
 • 2 vezë
 • 2 lugë mjaltë, ose shurup panje
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • ¼ lugë kanellë
 • 1 lugë gjelle pjekje pluhur
 • ¹⁄₂ lugë kripë
 • 1 mollë, e madhe
 • 1-2 lugë vaj

Udhëzime

 1. Shkrini gjalpin dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 2. Në një blender, përzieni të gjithë përbërësit përveç mollës.
 3. Gërseni mollën në një rende të trashë dhe përziejeni me brumin.
 4. Nxehni paraprakisht një tigan mbi mesatare -nxehtesi e larte dhe lyejme vaj.
 5. Bermin me luge e hedhim ne tave.
 6. Pjekim petullat me bollgur per 3-4 minuta nga njera ane dhe 1-2 minuta nga ana tjeter.

Vegla

 • përzierëse dore
 • tas për përzierje
 • takëm
 • spatula
 • grater
 • pan
 • turner