Petulla orientale me kungull i njomë me bizele, hudhër dhe erëza

Petulla orientale me kungull i njomë me bizele

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Po kërkoni receta dhe shije të reja me kunguj të njomë? Ky është një variant oriental me shije. Spec djegës, hudhra, koriandër, qimnon dhe garam masala i bëjnë këto tepër të shijshme dhe të shijshme. E servirur me një vezë të skuqur dhe salcë domatesh, bën një vakt të plotë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla orientale me kungull i njomë me bizele
Petulla orientale me kungull i njomë me bizele

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Po kërkoni receta dhe shije të reja me kunguj të njomë? Ky është një variant oriental me shije. Spec djegës, hudhra, koriandër, qimnon dhe garam masala i bëjnë këto tepër të shijshme dhe të shijshme. E servirur me një vezë të skuqur dhe salcë domatesh, bën një vakt të plotë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 kungull i njomë
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 spec djegës
 • 1 qepë, i vogël
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1-2 degë koriandër
 • 100 g miell
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 50-80 g bizele
 • 1 vezë
 • 1 lugë spec djegës pluhur
 • 1 lugë çaji garam masala
 • 1 lugë qimnon
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Lajini kungulleshkat dhe i grini në rende të trashë.
 2. Përbërjen me kungull i njomë e vendosni në një sitë, e kriposni lehtë dhe e lini të qëndrojë për rreth 15-20 minuta.
 3. Më pas shtrydhni me kujdes kungulleshkat e grira dhe vendosini tas.
 4. Peper djegës të imët e presim dhe e shtojmë.
 5. Qojmë qepën, e presim imët dhe e shtojmë.
 6. Qojmë thelpinjtë e hudhrës, e presim nëpër shtypësin e hudhrës dhe e shtojmë.
 7. E presim korianderin imët dhe e përziejmë.
 8. Sitojmë miellin dhe pluhurin per pjekje neper siten e miellit dhe shtojme.
 9. Bizelet, Mases me kungulleshkat i shtojme vezen, kripen, pluhur djegesin, garam masala dhe qimnon dhe e perziejme mire.
 10. Më pas formojmë brumin e kungujve ne frite.
 11. Nxehet vajin vegjetal në tigan.
 12. Në një nivel mesatar, shtoni skuqjet për disa minuta nga çdo anë Skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Mund të përdorni edhe bizele të ngrira, ato më pas duhet të shkrihen.

Vegla

 • rende
 • sitë
 • tas
 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • shtypje hudhre
 • sifter miell
 • tavë
 • turner