Petulla pikante kungulli me kanellë, xhenxhefil dhe rrush të thatë

Petulla pikante kungulli me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto petulla të shijshme me kunguj përgatiten shpejt dhe lehtë. Rrushi i thatë, kanella, arrëmyshk, xhenxhefili, speci dhe pak vanilje e bëjnë atë një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla pikante kungulli me kanellë
Petulla pikante kungulli me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto petulla të shijshme me kunguj përgatiten shpejt dhe lehtë. Rrushi i thatë, kanella, arrëmyshk, xhenxhefili, speci dhe pak vanilje e bëjnë atë një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Mëngjesi, Pastiçeri, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250-270g pure kungulli
 • 1 vezë
 • 90g sheqer kaf
 • ½ lugë kanellë
 • ¼ lugë arrëmyshk, bluar
 • ¼ lugë xhenxhefil, bluar
 • ¼ lugë erëza, bluar
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 220 g miell
 • 60 ml qumësht
 • 40 g rrush të thatë
 • 120 ml vaj

Udhëzime

 1. Përzieni purenë e kungullit me vezën, sheqerin, erëzat dhe ekstraktin e vaniljes.
 2. Kombinoni me miellin dhe qumështin.
 3. Shtoni rrushin e thatë dhe përzieni përsëri.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare-të lartë.
 5. Hidhni brumin në tigan .
 6. Skuqini petullat e kungujve për disa minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • tas
 • lugë përzierje
 • trashë
 • tavë
 • turner