Petulla pikante me kungull i njomë me qiqra, spinaq, djegës, kerri dhe xhenxhefil

Petulla pikante me kungull i njomë me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Bishtajat dhe mielli i qiqrave i bëjnë ato pak më të përzemërta. Xhenxhefili, speci djegës dhe kerri i japin shijes një goditje origjinale dhe pikante. Petullat me kunguj të njomë shijojnë më së miri si një pjatë anësore me një sallatë të freskët dhe salcë kosi lime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla pikante me kungull i njomë me qiqra
Petulla pikante me kungull i njomë me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Bishtajat dhe mielli i qiqrave i bëjnë ato pak më të përzemërta. Xhenxhefili, speci djegës dhe kerri i japin shijes një goditje origjinale dhe pikante. Petullat me kunguj të njomë shijojnë më së miri si një pjatë anësore me një sallatë të freskët dhe salcë kosi lime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Enët anësore, Pjata me perime | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 600g kunguj të njomë
 • 200g qiqra, të konservuara ose të gatuara
 • 1 fetë xhenxhefil
 • 1 spec djegës
 • 50g gjethe spinaqi
 • 100g miell qiqrash
 • 1 lugë gjelle kerri
 • kripë, sipas shijes
 • 1- 2 lugë gjelle perime vaj
 • 1 gëlqere
 • 3-5 lugë kos i thjeshtë

Udhëzime

 1. Qëroni kungujve dhe grijini në një sitë.
 2. Afërsisht. Lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.
 3. Shtypni butësisht për të hequr lëngun e tepërt.
 4. Qeni qiqrat në një enë dhe i grini lehtë me pirun.
 5. Grini xhenxhefilin në rende të imët; mjafton një lugë çaji.
 6. Prisni gjethet e djegës dhe spinaqit.
 7. Shtoni kungujve në tasin me qiqrat e grira.
 8. Përzieni specin djegës, xhenxhefilin, spinaqin, miellin e qiqrave, karin pluhur dhe kripën dhe përzieni mirë.
 9. I perziejme kungulleshkat me nje mbulese me kapak ose film ngjites.
 10. I vendosim ne frigorifer per te pakten 30 minuta.
 11. Pastaj i japim rreth 8-10 toptha dhe me pas i rrafshojme qe te formojne pufka te vogla.
 12. Nxehim vaj vegjetal ne nje tigan me zjarr mesatar-te larte
 13. Skuqini ne te petullat me kungulleshka per rreth 3-4 minuta nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte.
 14. Lajme gëlqeren dhe grijeni lekuren ne rende te holle.
 15. Pastaj perziejme lekuren e limonit me kosin.
 16. Serbejini petullat e kungulleshkave me salcen e kosit.

Nëse dëshironi, disa nga qiqrat mund t’i lini të plota. Pra, rreth ¼ e qiqrave lini mënjanë fillimisht dhe mos i shtypni dhe shtoni vetëm më vonë kur përzieni brumin. Në vend të spinaqit mund të përdorni cilantro ose barishte të tjera.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • sitë
 • tas
 • pirun
 • film ngjitës
 • tavë
 • turner