Petulla ruse me vezë dhe kuark | Çokollatë-cheescake

Petulla ruse me vezë dhe kuark | Çokollatë-cheescake

Porcione: 16 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një kombinim i çokollatës dhe cheesecake – Zupfkuchen ruse, klasikja popullore! Mbushja kremoze e djathit dhe spërkatjet e shijshme me çokollatë janë thjesht perfekte në këtë cheesecake, ka shije super të shijshme me brumin e shkurtër të çokollatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla ruse me vezë dhe kuark | Çokollatë-cheescake
Petulla ruse me vezë dhe kuark | Çokollatë-cheescake

Porcione: 16 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një kombinim i çokollatës dhe cheesecake – Zupfkuchen ruse, klasikja popullore! Mbushja kremoze e djathit dhe spërkatjet e shijshme me çokollatë janë thjesht perfekte në këtë cheesecake, ka shije super të shijshme me brumin e shkurtër të çokollatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 200 g gjalpë
 • 150 g sheqer
 • 1 vezë
 • 350 g miell
 • 1 f. Pluhur pjekje
 • 40 g pluhur kakao

Mbushje

 • 180 g gjalpë, i zbutur
 • 200 g sheqer
 • 4 vezë
 • 500 g kuark me pak yndyrë
 • 1 f. sheqer vanilje
 • lëkurë limoni, sipas dëshirës
 • 1 f. pluhur pudingu vanilje, ose 20 g niseshte misri

Udhëzime

Përgatisni brumin me kore të shkurtra

 1. Rrihni gjalpin, sheqerin dhe vezën derisa të bëhen krem.
 2. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe kakaon dhe ngjisni brumin.
 3. Shtypni 2/3 e brumit në një tavë me formë susta dhe tërhiqni një buzë. Lëreni brumin e mbetur mënjanë për modelin e shkulur.
 4. Vendosni tavën e përgatitur në frigorifer.

Mbushja

 1. Përzieni gjalpin, sheqerin dhe vezët derisa të bëhen me gëzof. sheqeri dhe lëkura e limonit të grirë dhe gjithçka përzihet në një masë të njëtrajtshme.
 2. Përhapeni masën e kuarkut mbi bazën.
 3. Qeni brumin e mbetur mbi mbushje (në rrathë ose në formë të thërrmuar të trashë).
 4. Pjekim tortën në furrë të parangrohur. në 175 gradë për 50 minuta.
 5. torta e këputur ruse Shërbejeni të ftohur!

Mandarinat, pjeshkët, manaferrat, boronica apo qershitë japin një notë frutash! Mos e piqni tortën shumë të nxehtë – përndryshe masa e kuarkut do të rritet shumë dhe do të shembet përsëri më vonë!

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • pushkëformë tepsi
 • spatula