Petulla të buta krokante me patate me hudhër të egër

Petulla të buta krokante me patate me hudhër të egër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Petullat e përzemërta me patate janë shumë të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Shtimi i hudhrës së egër i jep petullave një shije të mrekullueshme. Këto petulla me shije me patate janë të buta nga brenda dhe pak krokante nga jashtë dhe kanë shije veçanërisht të shijshme me salcë kosi barishtore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të buta krokante me patate me hudhër të egër
Petulla të buta krokante me patate me hudhër të egër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Petullat e përzemërta me patate janë shumë të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Shtimi i hudhrës së egër i jep petullave një shije të mrekullueshme. Këto petulla me shije me patate janë të buta nga brenda dhe pak krokante nga jashtë dhe kanë shije veçanërisht të shijshme me salcë kosi barishtore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Kurse kryesore, Receta me video, Vegjetariane | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 500 g patate, të qëruara
 • 20-30 g hudhër të egër
 • 1 vezë
 • 30 ml vaj
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • Arrëmyshk, për shije

Udhëzime

 1. Prisni hudhrën e egër dhe vendoseni në një enë.
 2. Gërrisni patatet në një rende kuzhine.
 3. Vendosni në një sitë me rrjetë të imët dhe përdorni një lugë për të shtrydhur lëngun.
 4. Shtojeni përzierjen e patates në tas me hudhrat e egra
 5. Shtoni vezen dhe vajin.
 6. Redoseni me kripe, piper dhe arre moskat.
 7. Vendosni grumbuj te vegjël me perzierjen e patateve ne nje tigan te nxehur me pak vaj.
 8. Shtypni me mbrapa një lugë.
 9. Skuqini petullat me patate nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • grater
 • sitë
 • tas
 • tavë
 • lugë
 • spatula druri
 • pjatë