Petulla të buta me kunguj të njomë me kunguj, vezë dhe qepë

Petulla të buta me kunguj të njomë me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë delikate me kunguj dhe qepë, të cilat janë super të shijshme si të ngrohta ashtu edhe të ftohta. Petullat me kungull i njomë me kungull nuk janë vetëm një pjatë e shijshme vjeshtore, por edhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Petulla të buta me kunguj të njomë me kunguj
Petulla të buta me kunguj të njomë me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë delikate me kunguj dhe qepë, të cilat janë super të shijshme si të ngrohta ashtu edhe të ftohta. Petullat me kungull i njomë me kungull nuk janë vetëm një pjatë e shijshme vjeshtore, por edhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 gr kunguj të njomë
 • Kripë, për shije
 • 200 gr kungull
 • ½ qepë
 • 1 vezë
 • 3-4 lugë gjelle miell
 • piper, sipas shijes
 • 2 lugë vaj

Udhëzime

 1. I grini kungujt në një rende të trashë.
 2. I rregulloni me kripë dhe i lini të qëndrojnë për 15-20 minuta.
 3. Shtypni lëngun e kungujve.
 4. Kapni kungullin me qepën në një rende të trashë.
 5. Kungull i njomë, shtoni vezën, miellin, kripën dhe piperin.
 6. Përziejini gjithçka mirë.
 7. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 8. Hidhni brumin në tigan me një lugë. Secila anë për disa minuta Fry.
 9. Vendosni petullat e përfunduara në peshqir letre për të hequr vajin e tepërt.
 10. Shërbejini petullat me kungull i njomë me krem barishte.

Vegla

 • rende
 • tas
 • pan
 • turner
 • takëm